Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


„Průměrné“ fotografie by měly zvýšit podobu snímku s člověkem

Fotografie v cestovních pasech či dalších identifikačních dokladech by mohly vznikat jinak než dosud. Namísto snímku by se jako fotografie mohl použít „průměr“ celé řady dostupných snímků.

V popsaném případě by mělo být snazší identifikovat držitele dokladu, a to jak pro člověka, tak (především) pro automatické systémy. Tvrdí to alespoň autoři celé myšlenky, psychologové Rob Jenkins a Mike Burton z University of Glasgow. Průměrná fotografie totiž odruší matoucí vlivy vyplývající z různých úhlů pohledu a osvětlení. Měla by se tak odstranit celá řada bezpečnostních rizik spojených s nejistou identifikací, a samozřejmě i komplikací pro držitele průkazu (co dělat, pokud je mi má fotografie v pasu opravdu nepříliš podobná?). Nový přístup byl úspěšně testován s programem pro rozpoznávání tváří FaceVACS na fotografiích celebrit na serveru MyHeritage.com. Samozřejmě bude ještě třeba metodu vyzkoušet na dalších datech.
Zajímavý samozřejmě je i vlastní proces, kterým se z celé řady fotografií skládá ta „průměrná“. Je třeba identifikovat jednotlivé komponenty tváře (oči, ústa…) a pracovat s nimi odděleně. Trochu překvapivé je, že postup dává dobré výsledky, i když jsou použity fotografie z rozmezí např. 15 let. I pak je „průměrná“ fotografie člověku podobnější než fotografie jediná, třebaže současná (asi s určitými výhradami, pokud např. nepůjde o lidi velmi mladé apod.).

Zdroj: New Scientist

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru