Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


První nekovový magnet: Základem je opět 60uhlíkový fulleren

Podle listu New Scientist a časopisu Nature se na poli fullerenů odehrál další významný objev: Ruská fyzička Tatiana Marakova, která v současnosti působí ve Švédsku, objevila, že fullereny mohou vykazovat magnetické vlastnosti i při vysokých teplotách.
Objev je prezentován jako první nekovový magnet. Magnetický je především 60uhlíkový fulleren, jehož molekula má tvar fotbalového míče (buckyball). Materiál byl nadto obohacen sloučeninami alkalických kovů, poté došlo působením vysokého tlaku k polymeraci molekul.
Nejde však jen o to, že výsledná sloučenina vykazuje magnetické vlastnosti. Ukázalo se totiž, že je také schopná udržet si je i při teplotě okolo 200 oC a za pokojových teplot se chová analogicky magnetu klasickému. Dosud známé formy organických magnetů (jiné molekuly fullerenů) přitom ztrácely své vlastnosti již okolo -255 oC.
Fullerenové magnety mají oproti těm klasickým řadu výhod. Jsou lehčí, tvárnější a mohou být dokonce průhledné či průsvitné. Tato vlastnost je důležitá v případě, že by byly použity pro uchovávání dat na nosičích typu CD-ROM, kde se pro zápis na médium používá laserového paprsku.
V tuto chvíli není přesně jasné, jaká vlastnost kulového fullerenu je zodpovědná za unikátní magnetické vlastnosti — logicky jde o uspořádání valenčních elektronů v obří molekule, konkrétnější podrobnosti však zatím nejsou známy.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru