Líbí se vám psí robot Aibo od firmy Sony? Chtěli byste ho mít doma? A co takhle něco užitečnějšího, třeba robota schopného vysávat prach, sekat trávu a vykonávat další nepopulární domácí práce? Proč taková zařízení na trhu stále chybějí, když například v automobilkách jsou roboti dávno běžnou věcí? Odpověď na poslední otázku je jednoduchá -– může za to cena. Zatím.
Zajímavou zkušeností procházejí návštěvníci berlínského Komunikačního muzea. Ve vstupní hale na ně čeká trojice robotů. Jeden z nich, dosahující výškou k hrudi dospělého člověka, nabízí úvodní výklad k expozici, další udivuje svými schopnostmi při hře s míčem. Na první pohled jde o efektní show v hollyvoodském stylu, celá atrakce je však důkladně promyšlena a připravena tak, aby odbourávala strach a nedůvěru návštěvníků k novým technologiím.
Příprava lidí na dobu, kdy roboti vtrhnou do jejich domácností, začíná být podle specialistů v této oblasti aktuální záležitostí. Oproti jednoúčelovým průmyslovým robotům, kteří například již běžně svařují karoserie automobilů, má vývoj těchto zařízení pro domácnost řadu úskalí. Zatímco průmyslový robot zpravidla pracuje na jednom přesně stanoveném místě a vykonává přesně definovanou činnost, úklidový robot pro domácnost se musí “sžít” s každým bytem či domem a plnit představy jeho obyvatel.
Další nevýhodou je, že domácí robot zpravidla není v průběhu dne v provozu takovou dobu, aby si na sebe dokázal vydělat, tedy aby náklady na jeho pořízení a provoz byly alespoň srovnatelné s náklady na “živou” pracovní sílu.
Přesto se ale v kategorii “domácích” robotů začínají objevovat první vlaštovky. Jednou z nich je robot na sekání trávy RL500 izraelské firmy Friendly Robotics. Prodává se za 795 dolarů a firma jich prý dosud prodala na izraelském, evpropském a severoamerickém trhu několi desítek tisíc kusů.
Dalším příkladem může být společnost Electrolux AB, která již před 4 lety představila prototyp robotického vakuového vysavače navigovaného radarem. Na trh by se měl tento stroj dostat v průběhu následujícího roku.
Velmi perspektivní oblastí pro nasazení robotů je péče o zdravotně postižené lidi. Zájem o tato zařízení vzrůstá zejména v Evropě, a to díky celkovému stárnutí populace a vysoké ceně pečovatelské práce v tomto regionu. Ve Velké Británii už například pracuje přes 200 mechanických rukou Handy 1 od firmy Rehab Robotics, které pomáhají postiženým jíst, pít, holit se, nanášet make-up a dělat další podobné věci. Jedna taková ruka vyjde na 3 900 liber.
Italští výzkumníci zase předvedli v jednom domě pro zdravotně postižené prototyp dokonalejšího robota, který se umí pohybovat po místnosti, čistit různé povrchy nebo ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě. Podle tvůrců tohoto systému je to první krok. Následovat by měla integrace takového robota do prostředí “inteligentní domácnosti”, která pak dokáže zajistit řadu funkcí od udržování odpovídající teploty v místnosti až po kuchyňské aplikace. V centru celého systému by mělo být domácí PC nebo odpovídající síťové zařízení. Masové nasazení této technologie ve velkém počtu domácností sníží podle představ jejích tvůrců náklady pro uživatele na přijatelnou úroveň.
Sen o domácích robotech se v poslední době přibližuje realitě zejména díky vzrůstající nabídce výkonných a přitom cenově přijatelných mikroprocesorů, a také díky pokroku, kterého bylo dosaženo v technologii senzorů. Zanedlouho tedy bude robot vítat návštěvníky nejen v muzeu, ale třeba i ve vašem vzorně uklizeném bytě.