Vědci z americké Purdue University nedávno ohlásili, že vyvinuli metodu, která umožní úřadům dokumenty vysledovat ke konkrétní tiskárně i bez skrytých kódů. Přitom provádějí analýzu dokumentu, jejíž součástí je identifikace charakteristik, které jsou jedinečné pro každou tiskárnu.
Až příště vytisknete dokument ze své barevné laserové tiskárny, posviťte na něj světlem ze svítilny LED a prohlédněte si jej zblízka lupou. Možná uvidíte malé osamocené žluté tečky, které by bylo možno použít pro vysledování dokumentu zpět až k vám. Orgány činné v trestním řízení v některých zemích již pomocí těchto kódů vypátraly padělatele dokumentů.
Úplná verze tohoto článku vyšla v Computerworldu 6/2005.
Podle vyjádření expertů kóduje několik výrobců ve vší tichosti sériová čísla i výrobní kódy svých barevných laserových tiskáren a kopírek do každého dokumentu, který tato zařízení vytisknou nebo zkopírují. Vlády různých zemí včetně například Spojených států nebo Holandska již používají tyto skryté značky pro odhalování padělatelů. Peter Crean, výzkumný pracovník z firmy Xerox, říká, že laserové tiskárny, kopírky a multifunkční zařízení, jako například řada WorkCentre Pro, vyrobené jeho firmou umisťují sériové číslo každého stroje zakódované malými žlutými tečkami na každý tiskový výstup. Přibližně milimetr velké tečky se vyskytují na každých několika centimetrech stránky schované v prostoru mezi vytištěnými slovy a okraji. "Je to stopa vedoucí zpět k vám, stejně jako poznávací značka vašeho auta," říká Crean. Zdroje dobře obeznámené s odvětvím tiskáren upřesňují, že vestavěnou ochranou je u mnohých tiskáren unikátní číslo tištěné na každou barevnou stránku. Kód žluté barvy může být vytištěn na řádku tenkou 0,1 milimetru. "Miniaturní velikost teček, to, že pokrývají méně než jednu tisícinu stránky, a barevná kombinace žluté na bílé je činí pouhým okem neviditelné," upozorňuje Crean. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda vaše barevná laserovka umožňuje tento způsob identifikace, je osvítit stránku modrým LED světlem třeba ze svítilny v klíčence a pak si ji prohlédnou pod lupou. Další společností ochotnou v této věci spolupracovat s úřady je i Canon. "Canon přistupuje k otázce bezpečnosti nesmírně zodpovědně," říká Anna McIntyreová, PR manažerka Canon Europe. "Protože se Canon domnívá, že včasná prevence je rozhodující, zabudoval do všech barevných zařízení technologii pro odhalování padělatelů," dodává otevřeně. "Canon úzce spolupracuje s příslušnými národními a mezinárodními úřady, aby zajistil, že možnost zneužití jeho produktů je minimální. Bezpečnost se stává pro podnikání stále důležitější proto se firma Canon snaží zajistit, aby všechny její produkty ujišťovaly organizace ve vědomí, že tyto tiskárny a kopírky mohou být použity pouze pro tvorbu legálních dokumentů," vysvětluje McIntyreová.
Boj se zločinem
Padělatelé často digitálně naskenují peníze a pak použijí barevné laserové nebo inkoustové tiskárny pro výrobu falešných bankovek. Stejným způsobem se falzifikují pasy a další dokumenty. "Vyšetřovatelé chtějí být schopni rozhodnout, zda falešná bankovka nebo dokument byl vytvořen určitou značkou a typem tiskárny," říká Edward J. Delp, profesor elektrotechniky a informatiky na americké Purdue University, kde se specializovaný tým zabývá problematikou sledování vytištěných dokumentů. Technologie laserového tisku umožňuje neuvěřitelně snadno padělat peníze a různé dokumenty. Tečky používané v některých tiskárnách podle Creana ale již po desetiletí umožňují orgánům spravedlnosti vypátrat a usvědčit padělatele. Samozřejmě by bylo možné je použít i pro vysledování jakéhokoli běžného dokumentu zpět k osobě či firmě, která jej vytiskla. Zde ale podle odborníků zatím nehrozí žádné nebezpečí. Ačkoliv tato technologie existuje již dlouhou dobu, výrobci tiskáren nebyli nuceni zákazníky o uvedené vlastnosti informovat. Lorelei Paganová, specialistka na padělání z americké tajné služby, zdůrazňuje že vláda využívá vložená sériová čísla pouze tehdy, když je upozorněna na výskyt padělků. "Jediným okamžikem, kdy je tato informace z dokumentů získána, je případ spáchání trestného činu," dodává. John Morris, právník Centra pro demokracii a technologii, k tomu říká: "Takový typ ujišťování mě ve skutečnosti nijak neuklidňuje. Bylo by vhodné, aby existovala nějaká zákonná regulace." A dodává: "Přinejmenším by o tom měli být spotřebitelé informováni."
Technické řešení
Ačkoliv se moderní tiskárny liší vnějším provedením, jejich vnitřky zas tolik odlišné nejsou. Je to díky tomu, že tiskové jednotky vyrábí pouze několik málo společností, jako například Xerox, Toshiba, Canon či Ricoh. A je to právě tisková jednotka, která má svoji identitu, a která tedy může být sledována. Pokud vám tato praxe vadí, máte pravděpodobně smůlu. Rozhodně se podle odborníků nemá smysl obtěžovat snahou vyřadit kódovací mechanismus pravděpodobně byste jen poškodili svou tiskárnu. Crean celé zařízení, které identifikační funkci realizuje, popisuje jako čip umístěný v tiskárně hned vedle laseru. Ten podle jeho slov vkládá tečky do dokumentu asi 20 miliardtin sekundy před vlastním tiskem dokumentu. "Obyčejnou zručností to nepřekonáte," doplňuje Crean. Ani Crean, ani Pagano nedisponují žádným věrohodným odhadem, kolik laserových tiskáren, kopírek a multifunkčních zařízení umožňuje sledovat dokumenty, ale shodně říkají, že jde mezi velkými výrobci o běžnou praxi. "Průmysl nám (orgánům spravedlnosti) byl mimořádně nápomocný," tvrdí Paganová. Podle Paganové případy padělatelství dostává v USA na starosti tajná služba, která prozkoumá dokumenty, určí značku i sériové číslo tiskárny a kontaktuje výrobce. Někteří výrobci, jako například Xerox, mají databázi zákazníků, a tyto informace s vládou sdílejí. Také Crean prohlašuje, že Xerox a vláda mají dobré vztahy. "Vláda USA s námi spolupracuje již dlouho," říká Crean.
Historie
Na rozdíl od inkoustových tiskáren používají laserové tiskárny, faxy a kopírky pro tisk dokumentů či obrázků na papír laser procházející přes zrcadlo a soustavu čoček. Tato zařízení stojí od něco málo přes 100 dolarů až do 1 000 dolarů a jsou určena jak pro domácnosti, tak pro firmy. Crean říká, že Xerox přišel s technologií identifikace před 20 lety, aby zmírnil obavy, že by jeho barevné kopírky bylo snadné zneužít pro padělání bankovek. "Jako první jsme si sami vyvinuli způsob kódování, protože několik zemí vyjádřilo obavy z toho, že tam budeme prodávat naše tiskárny," prozrazuje Crean. Od té doby přijalo podle jeho slov mnoho dalších firem stejnou praxi.
V praxi
Ačkoli se v souvislosti s využíváním kódů k odhalení pachatelů hovoří převážně o bezpečnostních složkách Spojených států, nejde o jedinou zemi, která takto spolupracuje se soukromým sektorem v boji proti padělatelům. Není známo, kolik úřadů a vládních agentur je obeznámeno s uvedenou utajenou vlastností tiskáren a kopírek a používá ji pro odhalování padělatelů. Je však jisté, že třeba holandské policejní složky o této možnosti vědí a s pomocí výrobců tiskáren již několik případů vyřešily. Z čísla zakódovaného do miniaturních znaků na vytištěných stránkách vyšetřovatelé zjistili, do které země a kterému distributorovi byla dotyčná tiskárna dodána. Distributor je pak mohl přivést k místnímu maloobchodu, který tiskárnu prodal. Podle zdrojů, které si nepřejí být jmenovány, například holandská železniční policie, jedna ze složek KLPD (Holandské národní policejní agentury), stíhá skupinu, která pravděpodobně ve velkém padělá jízdenky. "Víme o této metodě pátrání," říká Ed Kraszewski z KLPD. "Používáme ji při vyšetřování a již se v minulosti osvědčila," upřesňuje, ale bližší podrobnosti poskytnout odmítá. V rámci vyšetřování případu padělání jízdenek policisté vypátrali tiskárnu použitou pro jejich tisk. Nyní se snaží získat jméno osoby, která tiskárnu zakoupila. Místního distributora v Holandsku navštívili dva policisté s konkrétními otázkami týkající se tiskárny. "Pátrání je přivedlo do naší firmy," říká ředitel velkého holandského distributora, který si přeje zůstat v anonymitě. "Pomocí čísla, které očividně našli, zjistili, jakou tiskovou jednotkou byly jízdenky vytištěny. Přesně věděli, jaká tiskárna byla použita, a chtěli vědět, komu jsem ji prodal." Firemní záznamy odhalily pouze to, v jaké zásilce tiskárna dorazila. Policie tedy budovu opustila s konkrétními informacemi o zásilce, která obsahovala okolo sta tiskáren. Podle mluvčího týmu vyšetřujícího tento případ vyšetřování stále probíhá.
Pro lepší odhalení pachatelů
Vědci z americké Purdue University nedávno ohlásili, že vyvinuli metodu, která umožní úřadům dokumenty vysledovat ke konkrétní tiskárně i bez skrytých kódů. Přitom provádějí analýzu dokumentu, jejíž součástí je identifikace charakteristik, které jsou jedinečné pro každou tiskárnu. Zatím byli vědci schopni prostřednictvím kombinace využití skrytých kódů a své metody rozpoznat model tiskárny použitý pro vytvoření určitého dokumentu u 11 z 12 testovaných modelů. Vědci používají specializovaný software pro detekci nepatrných odlišností vytištěných znaků nazývaný "vnitřní podpis", který odhaluje sotva znatelné rozdíly mezi jednotlivými tiskárnami. Aby ale orgány spravedlnosti takto prokázaly použití konkrétní tiskárnami, potřebovaly by tiskárnu samotnou jen tak si mohou potvrdit svá podezření. Proto tato metoda není tak snadno využitelná jako skrytá značka výrobce tiskárny obsažená v barevném výtisku v kombinaci s databází uživatelů.
Ochrana před kopírováním v tuzemsku
Představitelů tuzemských zastoupení významných výrobců barevných laserových tiskáren a kopírek jsme se zeptali, zda jimi prodávané produkty obsahují ochranu před kopírováním spočívající v umístění kódu tiskového stroje na tištěné dokumenty. Zajímala nás i jejich případná spolupráce s tuzemskými orgány činnými v trestním řízení a jejich zkušenosti se stanovisky zákazníků.
Za společnost Canon odpovídá Pavel Soukup, produktový specialista: Naše laserová zařízení samozřejmě mají tento typ ochrany a na vysoké úrovni. Canon Evropa v tomto směru úzce spolupracuje s Interpolem, kterému na požádání poskytuje všechny dostupné informace vedoucí třeba k identifikaci zařízení. V každé zemi pak existuje spolupráce s jiným důležitým subjektem, jako je v ČR třeba Česká národní banka nebo tiskárna cenin. O ochranných prvcích jsou většinou naši zákazníci informováni. Při instalaci stroje technik provede instruktáž a samozřejmě ze zákona je zřejmé, že padělání nebo jiná úprava listin na těchto vysoce kvalitních strojích je nelegální.
Za společnost HP odpovídá Jana Kučerová, PR manažerka HP: HP tento typ řešení nepoužívá. Některé naše tiskárny jsou však vybaveny technologiemi, které zabraňují tisku nebo kopírování vybraných bankovek jedná se především o eura. Snímací zařízení rozpozná, že se jedná o bankovku, a výtisk upraví tak, aby nebyl věrnou kopií. S touto problematikou pak souvisí ještě další řešení, které nabízíme HP JetCAPS Safe Paper. Jeho podstata tkví v automatickém přidání určitého bezpečnostního znaku přímo na tištěný dokument. Ten slouží k oddělení originálních výtisků od kopií, a tedy ke snadnému rozpoznání padělků.
Za společnost OKI odpovídá Ján Ftáčnik, technický ředitel OKI Czech and Slovak: Produkty OKI prodávané v ČR dosud nemají tento typ ochrany a zatím jeho zavedení ani neplánujeme. OKI zde s orgány činnými v trestním řízení v této věci přímo nespolupracuje. Naši zákazníci po nás dosud tyto ochranné prvky nepožadovali. Vzhledem k tomu, že je to hodně nová technologie a je vhodná jen pro jistý segment uživatelů, a k tomu, že naše firma tuto technologii zatím nenabízí, nemá OKI CZ praktickou zkušenost s reakcí zákazníků na ni.
Úplná verze tohoto článku vyšla v Computerworldu 6/2005.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.