Když se hovoří o internetových výměnných sítí, většině lidí přijde na mysl především Napster – program umožňující sdílení souborů bez existence centrálního serveru. Ovšem možnosti peer-to-peer computingu jsou mnohem širší a byla by ch ...
Když se hovoří o internetových výměnných sítí, většině lidí přijde na mysl především Napster – program umožňující sdílení souborů bez existence centrálního serveru. Ovšem možnosti peer-to-peer computingu jsou mnohem širší a byla by chyba omezovat je pouze na výměnu pirátských nahrávek. Důkazem může být technologie newyorské firmy DataSynapse, která spojuje stovky počítačů za účelem řešení komplikovaných výpočtů.
Jedná se vlastně o obdobu známého spořiče SETI@home, namísto mimozemšťanů ale vytvořený superpočítač hledá výsledky složitých finančních transakcí. Stačí, aby si uživatel nainstaloval příslušný program, který stahuje potřebná data, vyhodnocuje je a odesílá zpět. Aby se na minimum eliminovaly přenosové chyby, je systém přístupný pouze pro uživatele s pevným připojením k Internetu. Jeden ze zakladatelů DataSynapse Peter Lee uvádí, že úloha, jejíž řešení trvá klasickému počítači okolo 50 hodin, lze pomocí peer-to-peer zvládnout během několika minut.
Uživatelé dostávají odměnou za poskytnutí “nevyužitého” procesoru tzv. fazole, které mohou poté vyměnit za zboží. Kolik za poskytované služby platí zadavatelé úloh, společnost nezveřejnila.
Společnost DataSynapse je prototypem úspěšného start-upu. Byla založena v letošním březnu a získala víc než 5 milionů dolarů od fondů rizikového kapitálu. V současné době vyvíjí mimo jiné vyhledávací systém na bázi peer-to-peer computingu, od čehož si slibuje výrazně lepší katalogizaci webových stránek.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.