Oblečení potažené nanodrátky stříbra odráží přes 90 % tělesného tepla (infračerveného záření) zpět na člověka, přitom pro molekuly vody je prodyšné.
Když se řekne ušetřit za vytápění, myslí se tím dnes většinou zateplování celých prostor. Pak by ale bylo možné také prostě snížit teplotu a lépe se oblékat. „Lépe“ zde znamená chytřeji, ne chodit doma v zimníku.
S konceptem novým nanotechnologických šatů přišli Yi Cui a Po-Chun Hsu ze Stanford University a jejich práce byla publikována v Nano Letters. Technologie je označována jako AgNW, tedy stříbrné nanodrátky. Oblečení potažené nanodrátky odráží přes 90 % tělesného tepla (infračerveného záření) zpět na člověka. Pro srovnání, u vlněného svetru je takové číslo jen asi 20 %. Navíc lze lze toto oblečení snadno a levně předehřát z externího zdroje pomocí Jouleova (odporového) ohřevu – stačí ho připojit k baterii, není nutný další systém generující teplo.
Mít plášť celý potažený stříbrem by přirozeně bylo těžké, nepohodlné (ohebnost), drahé a navíc by by neodváděl vlhkost (viz třeba teplé, ale neprodyšné přikrývky z hliníku a plastu). Když vhodně zvolíme vzdálenost mezi stříbrnými drátky, můžeme však dosáhnout toho, že mezi nimi budou procházet molekuly vody, ale dlouhé vlny infračerveného záření se budou odrážet.
Nanovlákna by se mohla přidávat např. namáčením tkaniny do roztoku. K účinnosti stačí, aby se hmotnost zvýšila jen vskutku zanedbatelně (0,1 g na metr čtvereční, takže do gramu na celé oblečení). Zdaleka ne všechna přidaná hmota je navíc stříbro, ale i pojivo, takže by tím neměla podstatně vzrůst ani cena – to už spíš kvůli složitějšímu výrobnímu postupu než samotnému kovu. Na mechanických vlastnostech oblečení uživatel nic nepozná.
Funkčnost by si šaty měly udržet i po několika vypráních. Zajímavé je, jak se přitom mění jejich vlastnosti, zejména klesá elektrický odpor. Asi je to dáno tím, že se uvolňuje přebytečné plastové pojivo kolem drátků stříbra.
Výzkumníci zkoušeli potahovat textil také uhlíkovými nanorubičkami. Ty byly vhodné z hlediska Jouleova ohřevu, ale teplo pořádně držet neumějí.
Zdroj: Phys.org
Poznámky: Asi lze hned diagnostikovat hlavní problém: dotýkáme se předmětů, máme odhalené prsty i obličej, doma bačkory. Sledovat televizi při 5 stupních by bylo asi stejně nepohodlné, a snížit takto teplotu v domě o 5 stupňů z 20 na 15 by zase mohlo skončit tím, že v tak dokonalém skafandru by se člověk začal rychle přehřívat (?).
Takže možná spíš technologie tohoto typu najde využití někde v Antarktidě (nebo i ve vesmíru?).
Nebo v nějaké záměrně „oslabené“ variantě jako jediné tričko do zimy?
Další možnost – potah jako technologie pro matení infračervených skenerů?
izolace · nanodrátky · nanotechnologie · stříbro · textilie · vytápění
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
12.09.2015, 21:56 nasokes
moira
Něco takového snad umí Moira ne? To je dokonce český vynález a šaty se snad z moiry dají udělat také podle mě...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.