Nový typ systému monitorování teploty datových center, který je schopný snímat teplotu prostřednictvím jediného optického vlákna až z 10 000 různých bodů, představila společnost Fujitsu. Tento systém by se měl dostat na trh již příští rok a jeho cílem je přinést vyšší efektivitu chlazení a snížit tím náklady na spotřebovanou elektřinu. Jediné vlákno, natažené po […]
Nový typ systému monitorování teploty datových center, který je schopný snímat teplotu prostřednictvím jediného optického vlákna až z 10 000 různých bodů, představila společnost Fujitsu. Tento systém by se měl dostat na trh již příští rok a jeho cílem je přinést vyšší efektivitu chlazení a snížit tím náklady na spotřebovanou elektřinu.
Jediné vlákno, natažené po celém datovém centru a skrze serverové racky, přenáší informace o teplotě převedené na světelné pulzy. Podle času, za jaký pulzy dorazí k měřící jednotce, lze pak s přesností na jeden metr určit teplotu na konkrétních místech. Při přenosu se využívá fyzikálního jevu zvaného Ramanův rozptyl, kdy dochází ke změně vlnové délky světla.
Monitorované teplotní rozpětí může být od -10 až po 300 stupňů Celsia a Fujitsu udává, že naměřená hodnota se odchyluje od skutečnosti maximálně o půl stupně. Jedno optické vlákno pak může mít délku až 10 kilometrů.
Myšlenka monitorování teploty pomocí optických vláken sice není zcela nová a tato technologie se používá například v tunelech, ovšem dřívější systémy nedávaly tak přesné výsledky, aby je bylo možné aplikovat i v datových centrech.
Kromě možnosti přesněji určit místa, která se nejvíce zahřívají a docílit tím lepšího nasazení chlazení je další výhodou i to, že měřící systém spoléhá výhradně na světlo a ne na elektrické signály, tudíž nemůže docházet k nežádoucím interferencím, způsobené natažením vlákna v blízkosti serverů.
Viz také:
Světelné přepínače již fungují
Ramanův laser analyzuje dech pacientů
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.