Tisková zpráva CESNET: Pražský prosincový seminář komplexně předvedl možnosti EGEE Gridu

Technologie |

Sdružení CESNET a Masarykova univerzita v Brně uspořádaly 16. prosince v Praze seminář pro pokročilé uživatele gridové infrastruktury budované v rámci projektu EGEE, jenž je součástí 6. rámcového programu EU (http://eu-egee.org). Akce volně navázala na úvodní EGEE seminář (konal se 26. 10. 2004), v němž měli účastníci možnost získat rámcovou představu o projektu EGEE. Hlavní […]




Sdružení CESNET a Masarykova univerzita v Brně uspořádaly 16. prosince v Praze seminář pro pokročilé uživatele gridové infrastruktury budované v rámci projektu EGEE, jenž je součástí 6. rámcového programu EU (http://eu-egee.org). Akce volně navázala na úvodní EGEE seminář (konal se 26. 10. 2004), v němž měli účastníci možnost získat rámcovou představu o projektu EGEE.
Hlavní motivací prosincového semináře bylo umožnit zájemcům detailní seznámení se způsobem práce v gridovém prostředí EGEE Gridu. Celý kurz byl zaměřen na praktickou práci v plně produkčním prostředí EGEE Gridu, kterou si účastníci semináře mohli otestovat přímo na monitorech svých desktopů. Účastníci semináře si osobně vyzkoušeli, jakým způsobem zasílat výpočetní úlohy, monitorovat jejich stav, získávat spočtené výsledky a řídit správu dat. Všechny uvedené činnosti byly konkrétně demonstrovány jak pomocí příkazů příkazové řádky, tak i grafických rozhraní gridových portálů.
Součástí semináře byla přednáška autora gridového portálu GENIUS – obecně uznávaného jako standard grafického přístupu k EGEE Gridu umožňujícího intuitivní práci v gridovém prostředí – Dr. Roberta Barbery z INFN (Národní institut pro jadernou fyziku, Univerzita v Catanii, Itálie). Jeho globálně pojatá přednáška dokreslila celkový dojem o EGEE Gridu. Účastníci kurzu si tak odnesli ucelený obraz o tom, co a jakým způsobem EGEE umožňuje a jak široké je potenciální aplikační portfolio. Závěr semináře patřil celkovému přehledu stavu vývoje EGEE projektu s důrazem na formování středoevropské části tak, aby již začátkem roku 2005 mohli zájemci využívat veškeré výpočetní kapacity dostupné ve středoevropském regionu.
Prezentace příspěvků, které na semináři zazněly, jsou k dispozici na adrese: http://www.cesnet.cz/doc/seminare/20041216/.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.