Tisková zpráva Lucent: Technologie VoIP od Bell Labs byla oceněna jako „killer patent“

Technologie |

Magazín Technology Review Massachusettské technické univerzity každoročně vyhlašuje pět nejlepších patentů „Killer Patents". Již třetím rokem po sobě se mezi nimi umístil vynález společnosti Bell Labs: americký patent č. 6.529.499, shodou okolností 30.000 patent Bell Labs, pro zabezpečování kvality u služeb citlivých na zpoždění jako například přenos hlasu protokolem IP




Magazín Technology Review Massachusettské technické univerzity každoročně vyhlašuje pět nejlepších patentů „Killer Patents“ – vynálezů, o nichž jsou odborníci přesvědčeni, že budou mít zásadní dopad ve svém odvětví ještě po celá léta. Již třetím rokem po sobě se mezi nimi umístil vynález společnosti Bell Labs: americký patent č. 6.529.499, shodou okolností 30.000 patent Bell Labs, pro zabezpečování kvality u služeb citlivých na zpoždění jako například přenos hlasu protokolem IP (Voice over Internet Protocol – VoIP).
Patent byl udělen softwarovému nástroji, který zaručuje kvalitu interaktivní komunikace v protokolu VoIP a umožňuje tak poskytování služeb VoIP a multimediálních služeb, jejichž kvalita se vyrovná službám ve veřejné telefonní síti.

Základní problém – charakteristika

V době, kdy byla technologie internetu vyvíjena, bylo jejím hlavním účelem usnadňovat přenosy dat mezi počítači. Nebyla stavěna na aplikace v reálném čase jako hlasové či interaktivní multimediální služby.
V tradiční síti protokolu IP jsou datové pakety obvykle směrovány prostřednictvím síťových uzlů neboli směrovačů bez ohledu na další provoz, který v síti již probíhá, nebo na celkovou přepravní kapacitu sítě. Tento systém směrování paketů funguje dobře u prioritních datových přenosů jako je elektronická pošta, ovšem může nadělat pěknou ‚paseku‘ u interaktivních aplikací nebo aplikací v reálném čase. Pokud se například kvůli vysokému objemu provozu v síti shluk hlasových paketů v rámci hovoru zpozdí nebo ztratí, mohou volanému unikat části slov nebo se spojení může uprostřed hovoru i úplně přerušit.
Nový vynález Bell Labs se zaměřuje přímo na problém řízení provozu a kapacity. Zjednodušeně řečeno, tato softwarová technologie zaručuje kvalitu služby u těchto aplikací tak, že sleduje požadavky, přijímá či zamítá žádosti o spojení a vytváří zaručenou cestu, po které mohou pakety mezi odesilateli a příjemci putovat bez přerušení.
„Síť v podstatě potřebuje způsob, jakým vytvářet a řídit všechny své možné přenosové cesty a vyřizovat požadavky, které na ni kladou osoby, jež k ní mají přístup,“ uvedl Yung-Teng (Y.T.) Wang, ředitel oddělení Networking Technologies and Performance divize Bell Labs Advanced Technologies a jeden z vynálezců této technologie.
„Tento vynález umožňuje poskytovatelům služeb získat přehled o síťových zdrojích a následně ovládat jejich chování,“ dodává další z vynálezců Enrique Hernandez-Valencia, čestný člen odborného personálu divize Optical Networking Group společnosti Integrated Network Solutions (INS).
Způsob, jímž nová technologie funguje, se dá rozdělit na dvě části. Když se uživatel pokusí např. uskutečnit hovor technologií VoIP nebo shlédnout video stream, serverový správce přípojných zdrojů (vytvořený novou technologií) ověří, zda je po celé přenosové cestě k dispozici dostatek síťových zdrojů k tomu, aby bylo žádosti možno vyhovět. Druhá část – virtuální poskytovatelský server – pracuje s přenosem IP na vytváření a řízení takových cest, čímž umožňuje nepřerušený tok komunikace.

Dlouhodobý dopad

Když byl tento patent v roce 1998 přihlášen, společnost Bell Labs se již rozsáhle zabývala vývojem a zlepšováním komunikace v různých typech sítí pro transport informací včetně paketových sítí jako jsou sítě protokolu IP. Vynálezci nové technologie – tým, jehož členy jsou Wang, Hernandez-Valencia a další výzkumníci a inženýři – zatím pracovali na rozvoji a vylaďování této techniky.
Konkrétní vylepšení, kterých tým dosáhl, řeší problém zavádění takovéhoto typu řízení ve větším měřítku. „Jedna věc je podporovat aplikace VoIP pro několik set tisíc účastníků,“ vysvětluje Wang. „Ovšem chcete-li jich obsluhovat desítky milionů nebo i více, je to něco úplně jiného.“ Tým se také snažil zlepšit schopnost nové technologie řídit a předpovídat provoz v reálném čase, dodává Hernandez-Valencia.
„K tomu, aby se tento vynález dostal na trh, bylo a ještě je zapotřebí spousta práce v rámci produktů a implementačních architektur Lucent“, dodal Wang.
Firma Bell Labs rovněž těsně spolupracuje s organizačními úseky společnosti Lucent při začleňování funkcí tohoto druhu do portfolia řešení Accelerate™ pro technologii VoIP, která jsou navržena tak, aby poskytovatelům klasických i mobilních služeb umožňovala urychleně poskytovat zákazníkům výnosné hlasové, datové a multimediální služby na bázi protokolu IP.

„Má-li se technologie VoIP více rozšířit, musí být infrastruktura IP schopna určitých služeb, které podporují tento způsob interaktivní komunikace v reálném čase,“ prohlásil Wang. „My nabízíme efektivní způsob, jak toho dosáhnout“.
Přestože podpora technologie VoIP v oboru v poslední době vzrůstá, ke skutečnému růstu pravděpodobně nedojde, dokud nebudou problémy s kvalitou služby vyřešeny – a tato nově patentovaná technologie může vývoj uspíšit. Největší dopad nových technologií Bell Labs technologies, k nimž patří i tento patent, se však možná projeví až v budoucnosti.

„Odborníci, kteří – jako časopis MIT Technology Review – sledují rozvoj techniky a podnikání, rozhodně uznávají, že technologii VoIP od obrovského rozmachu dělí jen krůček,“ poznamenává Wang. „Ovšem tento patent není omezen jen na zlepšování hlasových služeb. Lze jej využít ke zlepšení i dalších paketových služeb.“

Hernandez-Valencia souhlasí. „Věděli jsme, že VoIP bude první aplikací, která bude moci těžit z výhod této technologie, ovšem výsledek našeho vývoje lze aplikovat v celé řadě oblastí. Optimalizuje totiž transportní sítě tak, aby mohly využívat paketový systém pro všechny druhy přenosů, nejen hlas. Tento vynález svým způsobem umožňuje skutečné řízení funkce paketových sítí.“ Tak tomu se říká průkopnický vynález.

O společnosti Lucent Technologies

Společnost Lucent Technologies navrhuje a dodává systémy, služby a softwary, o něž se opírají komunikační sítě příští generace. S pomocí výzkumných a vývojových programů laboratoří Bell Labs společnost využívá svých rozsáhlých zkušeností v oblasti mobilních řešení, optických systémů, softwaru, technologií datových a hlasových sítí ale i služeb k vytváření nových ziskových příležitostí pro své zákazníky, jimž současně umožňuje rychlou implementaci a kvalitnější řízení jejich sítí. Mezi zákazníky společnosti Lucent patří poskytovatelé komunikačních služeb, státní orgány a společnosti z celého světa. Více informací o společnosti Lucent Technologies sídlící v Murray Hill, N.J., USA, najdete na http://www.lucent.com a http://www.lucent.cz.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.