Národní licence na elektronickou informační službu ProQuest 5000, díky níž mají od loňského roku vysoké školy, Akademie věd ČR, veřejné knihovny a další instituce možnost bezplatného přístupu ke čtyřem tisícům odborných časopisů, byla ...
Národní licence na elektronickou informační službu ProQuest 5000, díky níž mají od loňského roku vysoké školy, Akademie věd ČR, veřejné knihovny a další instituce možnost bezplatného přístupu ke čtyřem tisícům odborných časopisů, byla dočasně –od 1. září do 31. prosince 2001 – rozšířena o další tři významné oborové databáze: AGRICOLA PlusText, ERIC PlusText a MEDLINE with Full Text. Hlavní přednost těchto informačních zdrojů spočívá v tom, že spojují kvalitní indexování článků pomocí řízených slovníků (tezaurů) částečně s jejich plnými texty.
AGRICOLA PlusText pokrývá zemědělství, veterinární lékařství, lesnictví, ekologii, zoologii, botaniku a výživu. Databáze zahrnuje bibliografické záznamy z více než 830 časopisů od roku 1970 (z toho je 52 titulů k dispozici v plném znění s průměrně čtyřletou retrospektivou – např. Biochemistry, Bioscience, Canadian Journal of Zoology, Journal of Nutrition aj.).
ERIC FullText je zaměřena na různé aspekty vzdělávání (včetně vývojové psychologie, protidrogové prevence, managementu škol, poradenství, výuky odborných předmětů, celoživotního vzdělávání) a rovněž na knihovnictví. Úplná retrospektiva bibliografických záznamů z 1060 časopisů sahá do roku 1966 (zhruba čtvrtina z nich je přístupná v plnotextové podobě od roku 1994 – např. Adult Education, Communication and Education, Harvard Educational Policy, Journal of Higher Education aj.).
MEDLINE with Full Text obsahuje 11 miliónů záznamů ze 4300 medicínských časopisů, z nichž 230 je přístupných v plném znění od roku 1997 (např. AIDS Care, British Medical Journal, Canadian Medical Association Journal, JAMA, Journal of the American Medical Association, Lancet aj.). Texty jsou doprovázeny reprodukcemi fotografií, schémat a tabulek.
Databáze se aktualizují průběžně (některé články jsou do nich zařazeny v podstatě ve stejnou dobu, kdy vyjdou tiskem).
Pro práci se službou ProQuest 5000 stačí standardní webový prohlížeč (např. Netscape Communicator nebo Microsoft Internet Explorer minimálně verze 3).
Instituce, které již službu ProQuest 5000 využívají (celkem jich je v současnosti přes 245), se mohou připojit prostřednictvím oficiální webové prezentaci národní licence (http://www.proquest.cz). Kontrola oprávnění ke vstupu do systému je prováděna automaticky (na základě seznamu jednoznačných identifikačních čísel uvedených při registraci – tzv. IP adres). Na stejné adrese se další instituce, které mají zájem o tyto služby a vztahují se na ně podmínky této licence, mohou přihlásit bez finančních nároků ze své strany pomocí elektronického formuláře. Zde lze také získat podpůrné materiály (např. manuály v češtině) a dozvědět se termíny a místa konání školení.
Licence na ProQuest 5000 s platností do konce roku 2003 je financována z prostředků přidělených z grantového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR “Informační zdroje pro výzkum a vývoj” na řešení projektu LI002043, který podala Ústřední knihovna Univerzity Karlovy. Fungování národní licence po technické stránce zajišťuje společnost Albertina icome Praha.
Mgr. Filip Vojtášek
public relations
Albertina icome Praha s. r. o.
Štěpánská 16
110 00 Praha 1
tel.: 2223 1212
fax: 2223 1313
e-mail: Filip.Vojtasek@aip.cz
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.