Vědci v laboratořích Bell Labs společnosti Lucent Technologies spočítali maximální množství informací, které lze přenést přes optická vlákna, a dokázali tak, že optická technologie vyústí ve výkonné, dlouhodobé a škálovatelné komunika ...
Vědci v laboratořích Bell Labs společnosti Lucent Technologies spočítali maximální množství informací, které lze přenést přes optická vlákna, a dokázali tak, že optická technologie vyústí ve výkonné, dlouhodobé a škálovatelné komunikační sítě. Pracovní tým v laboratořích Bell Labs , jehož vědecké výsledky se objevily v britském časopisu Nature, stanovil, že přes jedno optické vlákno je teoreticky možné poslat najednou 100 terabitů informací, což je přibližně 20 miliard jednostránkových elektronických zpráv.
V době růstu poptávky po vysokorychlostním přístupu k internetu a širokopásmových aplikacích jako např. video-on-demand budou optická vlákna schopna uspokojit poptávku po těchto službách i po službách, které si ještě ani nedokážeme představit.
"V příštím desetiletí umožní sítě rychlejší, levnější, inteligentnější a prostorově méně náročnou komunikaci a na optickou technologii bude kladen stále větší důraz," prohlásil Rod Alferness, první viceprezident výzkumu v oblasti optických sítí laboratoří Bell Labs. "Když použijeme více optických vláken a spojíme je s celooptickými přepínači jako např. Lucent WaveStar® LambdaRouter, zlepšíme dále rychlost a kvalitu metropolitních a páteřních sítí a obohatíme zkušenosti konečných uživatelů."
Stávající komerční optické systémy mohou přenášet méně než dva terabity informací za sekundu a laboratorní pokusy dokázaly, že je možné dosáhnout přenosové rychlosti 10 terabitů za sekundu. Doposud však bylo obtížné teoreticky spočítat, jaký objem informací lze přenést přes optické vlákno, neboť fyzikální vlastnosti skla činí světlo přenášené přes optické vlákno náchylným k velmi komplikovanému rozpadu. Kupříkladu rychlost světelného signálu putujícího vláknem není konstantní tak jako ve volném prostoru. Fyzici označují toto chování jako "nelineární" odezvu. Tento nelineární efekt vede k tomu, že se část signálu putujícího vláknem přemění v hluk. V důsledku toho představuje kalkulace přesného objemu informací, které je možno poslat přes vlákno, velmi náročný úkol.
Vědcům v laboratořích Bell Labs se podařilo zjednodušit tento úkol použitím analogie z kvantové fyziky a myšlenek z informatiky. Zkoumali telekomunikační systémy používající multiplexování s dělením podle vlnové délky (techniku, která najednou přenáší světelné vlny různých barev přes stejné vlákno a umožňuje tak poslání většího množství informací) a odhadli, jaké množství informací může být přeneseno z vysílače na přijímač. Zjistili, že pokud je síla vysílaného signálu nedostatečná, je signál přebit hlukem v systému. Příliš silný signál však zase narušuje jiné signály. Na základě vlnových délek a hodnot typických pro komunikační sítě vědci zjistili, že je teoreticky možné poslat 100 terabitů dat za sekundu bez přílišného hluku či narušení jiných signálů.
V doprovodném komentáři stejného vydání časopisu Nature popsal Joseph Kahn z univerzity v kalifornském Berkeley a Keang-Po Ho z univerzity v Hong Kongu výzkum v laboratořích Bell Labs vedený fyzikem Parthou Mitrou jako "úspěšný krok směrem k určení omezení spektrální efektivity optických vláken." "Tato studie zdůrazňuje základní chápání maximální kapacity vlákna," prohlásil Alastair Glass, vedoucí technik skupiny Optical Networking Group společnosti Lucent. "Píše se v ní, že jsme ještě značně vzdáleni od základních hranic současných komerčních systémů a není dosud jisté, kdy se optické systémy budou schopny přiblížit teoretickým hranicím."
O partnerech/O technologii
Laboratoře Bell Labs jsou se svými 30 000 zaměstnanci ve 30 zemích největší výzkumnou a vývojovou organizací na světě zabývající se komunikací a hlavním zdrojem nových komunikačních technologií. Laboratoře Bell Labs vytvořily od roku 1925 již více než 28 000 patentů a hráli významnou roli v procesu objevování a zdokonalování klíčových komunikačních technologií včetně transistorů, digitálních sítí, zpracovávání signálů, laserů, optických komunikačních systémů, komunikačních satelitů, mobilních telefonů, elektronického přepínání hovorů, tlačítkového vytáčení telefonních čísel a modemů. Vědci laboratoří Bell Labs získali šest Nobelových cen ve fyzice, devět amerických vědeckých ocenění a šest amerických technologických ocenění. Další informace o laboratořích Bell Labs je možno získat na internetové adrese www.bell-labs.com.
O firmě:
O firmě Lucent Technologies
Společnost Lucent Technologies se sídlem v Murray Hill, N.J., USA navrhuje a dodává systémy, software, polovodičové součásti a služby pro komunikační sítě příští generace poskytovatelům služeb a podnikům. Díky svému výzkumnému a vývojovému zázemí Bell Labs se může společnost zaměřit na růstové oblasti, jako je širokopásmová nebo mobilní internetová infrastruktura, komunikační software, komunikační polovodiče a optoelektronika, řešení pro webové podniky, která propojují soukromé a veřejné sítě, a služby odborného navrhování sítí a poradenství.
Více informací naleznete na webových stránkách www.lucent.cz
Kontaktní osoba:
Pro další tiskové informace prosím kontaktujte
Iveta Andrlová, Lucent Technologies Czech Republic, s. r. o., Poděbradská 57/206, 198 21 Praha 9
Tel.: 02-66 103 101, Fax: 02-66 103 401
Jana Čechová, ExMise, s. r. o., Táboritská — hotel Olšanka, 130 87 Praha 3
Tel.: 02-670 92 550, Fax: 02-670 92 348, web: www.exmise.cz
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.