Sesterský americký magazín s lehce úsměvným názvem Darwin (podtitulkem je Darwinův citát o tom, že přežije ne ten nejsilnější, ale kdo dokáže nejlépe využít příležitostí) zveřejnil článek o konferenci, která probírala vazby mezi současným technologickým pokrokem a náboženstvím.
V článcích je uvedena poměrně pestrá paleta názorů, od stanovisek náboženských skupin, které vnímají technologický pokrok jako dílo ďáblovo (což jim však obvykle nebrání mít vlastní webové stránky), až po technooptimisty Chardinova typu, jež naopak soudí, že bůh bude konečným produktem technologické evoluce. Slovo noosféra ani pojem bod omega nejsou však přímo použity.
Vývoj technologií je z tohoto pohledu možné každopádně charakterizovat jako spirituální proces, směřující k umělé inteligenci, která již nebude svázána biologickými omezeními lidského těla. Z logiky evolučních teorií je logické, že dojde ke změně základu, na kterém procesy probíhají (srovnejte posun od genů k memům apod.) – na druhé straně ovšem klasické evoluční teorie nepředpokládají nic jako "cíl".
Nakolik se však technooptimistické vize naplní je jiná otázka: Oblast AI v podstatě zatím nepřinesla výsledky, které se od oboru v posledních padesáti letech očekávaly.
Podrobnosti, počínající články Forget Science Vs. Religion (tedy volně přeloženo zapomeňte na to, že mezi vědou a náboženstvím existuje nějaký konflikt) a Playing God, můžete najít na adrese http://64.28.79.73/printlinks/index.cfm?ISSUE=43.
Kromě zajímavých informací texty samozřejmě obsahují i poněkud neplodné debaty o tom, nakolik činí použití výpočetní techniky lidi šťastnějšími, již mnohokrát vyřčené úvahy o depersonalizaci apod.