Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Tranzistoru bude zítra 60 let

***tisková zpráva společnosti Intel

Zatímco první tranzistorové rozhlasové přijímače využívaly okolo čtyř tranzistorů, nové čtyřjádrové procesory Intel jich mají 840 milionů a zvládnou během jediného mrknutí oka provést téměř miliardu výpočtů. Tranzistory jsou dnes kromě počítačů součástí většiny spotřební elektroniky. Cena jednoho tranzistoru v nejnovějších procesorech se pohybuje asi na úrovni jedné miliontiny průměrné ceny tranzistoru v roce 1968. Pokud by tímto tempem klesala i tržní cena aut, stál by nás dnes nový vůz asi dvacet haléřů.

Společnost Intel Corporation oslaví 16. prosince 60. výročí tranzistoru, jenž představuje základní stavební blok dnešního digitálního světa. Tranzistor byl vyvinut firmou Bell Labs a je považován za jeden z nejdůležitějších objevů 20. století. Tranzistory jsou součástí spotřební elektroniky a zastávají roli základního stavebního kamene v „mozcích“ osobních počítačů, počítačových procesorech.

Intel, největší světový výrobce počítačových čipů, nedávno představil novou generaci 45nanometrovou (nm) čtyřjádrových procesorů. Stovky milionů tranzistorů uvnitř těchto procesorů využívají slitinu hafnia s vysokou konstantou high-k pro dielektrikum a kovový materiál pro membránu (Hafnium-based high-k metal gate (Hi-k)). Spoluzakladatel společnosti Intel Gordon Moore označil tyto procesory za největší přelom v oblasti čipů za posledních 40 let. Tato technologie byla veřejnosti poprvé předvedena 12. listopadu a umožňuje vyrábět menší, rychlejší a energeticky efektivnější servery a stolní i přenosné počítače. Tyto procesory rovněž přispívají k ochraně životního prostředí, protože nevyužívají neekologického olova a v roce 2008 se zbaví také halogenů.

Vedeni Mooreovým zákonem

Devatenáctého dubna 1965 otiskl časopis Electronics Magazine článek Gordona Moorea. Autor se v něm věnoval vývoji odvětví polovodičů a poprvé formuloval myšlenku, která vešla do dějin. Dnes ji známe jako Mooreův zákon. Podle něj se počet tranzistorů na čipu zdvojnásobí každé dva roky, což dnes umožňuje plošné rozšíření technologie po celém světě a žene dopředu technologický vývoj.

Mooreův zákon předpovídá nejen průběžný nárůst výkonu technologií, ale také současné snižování ceny těchto technologií. Cena jednoho tranzistoru v nejnovějších procesorech Intel se pohybuje asi na úrovni jedné miliontiny průměrné ceny tranzistoru v roce 1968. Pokud by tímto tempem klesala i tržní cena aut, stál by nás dnes nový vůz ani ne dvacet haléřů (1 americký cent).

S tranzistory, které se zapnou a vypnou více než bilionkrát za vteřinu, dokážou procesory Intel Core Duo během jediného mrknutí oka zvládnout téměř miliardu výpočtů. Za dobu, za kterou zrychlující kulka uletí jeden palec, stihnou tyto čipy zfinalizovat celé 4 miliony kalkulací (Průměrná doba jednoho mrknutí je přibližně 300 až 400 ms.).

Menší a rychlejší procesory společnosti Intel přinášejí prospěch zákazníkům po celém světě – vyšším výkonem, delší životností baterie, tiššími a energeticky efektivnějšími počítači. Pokud se inženýrům podaří držet Mooreova zákona a nadále tranzistory zmenšovat a zrychlovat, mohl by se svět dočkat nových inovací a technologií, například pro simultánní překlad v reálném čase, pro rozpoznávání obličeje či pro umožnění převzetí kontroly nad vozidlem pomocí hlasových povelů.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru