Myslíte si, že je v ČR dostatek specialistů na IT? Odpovídá prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., vedoucí Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
"Rozhodně si nemyslím, že by byl dnes u nás dostatek specialistů na IT. Zvažte, že na trhu práce v této oblasti se dnes vlastně uplatní téměř kdokoliv. Stačí když si přečtete nějaký manuál nebo, v lepším případě, absolvujete v rámci svého vysokoškolského studia kurz úvodu do informatiky, a již můžete začít, více či méně zručně a vynalézavě, ťukat kód v nějaké softwarové firmičce. Podle toho potom ty produkty i vypadají. Pak se objeví na internetu nekrolog ještě žijícího politika, převedou se peníze z jednoho konta na druhé, zveřejní se utajované informace nějaké té pojišťovny apod. Příčinou takovýchto selhání je téměř vždy nedostatečná kvalifikace těch, kdo se o informatiku v příslušných institucích a podnicích starají: Například absolventi různých společensky dnes málo potřebných oborů (jež však naše vysoké školy dodnes masivně produkují), kteří si nacházejí uplatnění jinde, než by ho na základě své kvalifikace najít měli.
Bude trvat dlouho, než si společnost uvědomí, že práce informatika je mimořádně zodpovědná, a tudíž že musí mít ukotvení ve specializovaném studiu informatiky. Nevím, kdo by si nechal opravovat zuby u teoretického fyzika nebo silnoproudaře. Informační systém nebo jeho ochranu si však u nich dnes objedná leckdo. Takže pokud jde o potřebu kvalifikovaných informatiků, ta v nejbližším desetiletí zcela určitě poroste. Vždyť dnes i země, které výchově informatiků věnovaly a věnují neporovnatelně větší pozornost, než jaké jsme svědky u nás, informatiky importují ze zahraničí. Dobrým příkladem je SRN."
Blíží se konec termínu pro podávání přihlášek na VŠ. Výuka informatiky na tuzemských vysokých školách bude proto i Tématem týdne Computerworldu 4/2002, který se právě objevuje na stáncích.