Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Zprovoznění Galilea nic nebrání

Dva zbývající účastníci výběrového řízení na výstavbu systému Galileo (satelitní řešení pro pozemskou navigaci) – Eurely a iNavSat – oznámily, že mají zájem uvedený projekt vybudovat společně a proto se spojují. Firma Alcatel navíc oznámila, že Egnos, další navigační systém tohoto typu, je připraven pro komerční spuštění.
Výběrové řízení spravovala organizace Galileo Joint Undertaking (GJU), kterou zřídila Evropská komise a agentura European Space Agency (ESA). Systém Galileo je podobný americkému řešení GPS (Global Positioning System) a uživatelským terminálům dovoluje na základě propočtu zpoždění při příjmu signálu z různě umístěných satelitů přesně stanovit pozici na kdekoliv Zemi. Primární klientelou má být na rozdíl od GPS civilní sektor zejména v Evropě (to je důležité zejména v době krizového stavu, kdy GPS může být například kódován). Základní provoz Galilea bude bezplatný, přičemž další sofistikovanější služby budou dostupné za příplatek, diky kterému bude možné splácet vložené investice. Koncem loňského roku se navíc USA a EU dohodly na vzájemné interoperabilitě Galilea a GPS. Oficiální termín spuštění Galilea je rok 2008.
Evropská Unie i ESA přispěje na Galileo, jehož náklady na vybudování se odhadujíc na asi 3,2 miliardy eur) částkou asi 1,1 miliardy eur, dalším významným podílníkem je například organizace National Remote Sensing Center of China, jež hodlá dát asi 200 milionů eur.
Alcatel rovněž oznámil, že jiný evropský satelitní navigační systém European Geostationary Navigation Overlay Service (Egnos) prošel zátěžovými testy a že bude brzy připraven pro nasazení v aplikacích, jež nejsou takzvaně životně důležitá. Egnos je založen na tom, že pro evropské uživatele zpřesňuje systém GPS tím, že vysílá další tři signály ze stacionárních satelitů, jež jsou umístěny nad Afrikou. Podle agentury ESA je pak vysílač lokalizován s geografickou odchylkou maximálně 5 metrů. Podobné řešení nabízí pro severní Ameriku systém Wide Area Augmentation System.

autor pal


 
 
Nahoru
 
Nahoru