27.01.2011, 08:10
Zbývá dodat, že projekt RepRap je OpenSource a na jeho vývoji se podílejí dobrovolnící z různých koutů světa.
RepRap tiskárna zatím není schopná se celá replikovat. Omezují ji v tom hlavně kovové prvky konstrukce a elektronika, ale i na tom se stále pracuje. Někteří členové projektu RepRap již experimentují s tvorbou tištěných spojů. Na druhé straně mezi komerčními tiskárnami můžete nalézt i takové, které pro tisk používaji tital. Tyto tiskárny jsou tedy schopné tisknout kovové prvky, bohužel jejich cena je pro běžného smrtelníka stále nedostupná.
- RepRap umí tisknout duté předměty, ale jak se dá předpokládat, tenký plášť objektů je vždy na úkor jeho pevnosti.
- Pro tisk nestejnorodých materiálů zatím mnoho možností není. U komerčních můžete narazit na různe druhy pokovování, u RepRapu jsem se zatím setkal pouze s "obepínáním" (během tisku je do předmětu zasazen požadovaný prvkek a ten je následně překryt dalšími vrstvami) a dodatečným tiskem ( v případě tištěných spojů je nejprve připravena deska s drážkami, do kterých je následně dotištěn cín).
+ Začínají vznikat různé weby a blogy, které si kladou za cíl seznámit lidi s projektem RepRap ukázat jim přednosti 3D tisku a umožnit jim sestavit si vlastní 3D tiskárnu, popř. nabídnout komponenty pro stavbu. Z českých vyjmenuji alespoň dva: http://reprap.cz a Tiskněte3D.3D tiskárna umí vyrobit sama sebe