18.04.2011, 14:55
Zdravím ještě jednou. Koukám, že se tu přetřásá téma živosti/neživosti nádorů, případně jejich podobnosti parazitům. Jak by ale mohla být „běžná“ rakovina nahlížena jako parazit (a tedy živá věc), když nemá dědičnost a evoluci? Tumor rolníka z 13. století není předkem tumoru jeho (pra)n-vnoučete žijícího v současnosti. Oba vyrašily na těle svého „hostitele“ nezávisle na sobě a oba zanikly, aniž by předaly dědičnou informaci. Z tohoto pohledu nejsou o nic živější, než třeba zlomenina zápěstí. (Kdyby někdo chtěl argumentovat tím, že ony dva tumory přece nebyly nezávislé, když je způsobilo stejné genetické zatížení, tak vězte, že to nestačí. Toto genetické zatížení není výsledkem selekce PRO vznik pořádného životaschopného nádoru, spíše je výsledkem neúspěšné selekce proti němu. Ostatně, ona i ta zlomenina zápěstí může jevit pseudodědičnost: stačí, aby se dědily křehké kosti, nešikovnost nebo záliba v míčových hrách – ideálně všechno v dárkovém balíčku.)
Něco jiného je případ „jednobuněčného psa“ (třeba http://www.osel.cz/index.php?clanek=2048) a nemoci tasmánských ďáblů. V těchto dvou případech nádory doopravdy překonaly onu neviditelnou bariéru a začaly si žít vlastním životem ve vlastní evoluční a časové linii (u psů se předávají sexem, u ďáblů pokousáním – každému podle gusta); tady má plné opodstatnění uvažovat o nádoru jako o formě života. Ale právě jen a jen tady (alespoň co dosud víme).
Náš předek nádor
06.04.2011, 13:38
Jenom úplně drobný komentář na okraj: nádory si cévní systém postavit nedokážou a ani se o nic takového nesnaží. Jde o vlastnost okolního, zdravého těla - zakládající buňky krevního řečiště (putující zárodečné buňky endotelu) jsou motivovány nerovnováhou tkáňových plynů (samozřejmě přes nějakou proteinovou kaskádu, ale to je fuk) - zkrátka se snaží zavést kyslík tam, kde je ho v těle málo. Ve své naivitě pak nakrmí nádor, ale třeba i kontaktní čočku - oko se pod přesloužilou čočkou dusí a angioblasty se snaží pomoci budováním nových cévek; po čase je mohou doopravdy zavést až do umělého gelu kontaktní čočky. Tolik k často přeceňované inteligenci nádorů, které si údajně staví cévní systém. To ne ony, to my.Náš předek nádor