21.12.2012, 23:33
1) Atmosférických(přesněji Exoatmosferických) testů proběhlo "dost" na straně USA i SSSR. Zmíněný test je pouze "laicky nejznámější". USA prováděli tyto testy zejména kvůli možnosti nasazení JZ v Protiraket.obraně - stačí vyhledat např. termín Safeguard Program a souvislosti.
Rusové taktéž - testovali v oblasti Semipalatinsk -Kazachstán a někteří svědci později promluvili,že kromě vyhozených telef. ústředen a pouličních lamp vlivem EMP v okolních lokalitách pobíhali ve stepi slepé sajgy.Vše se odehrávalo na přelomu 50. a 60.let.
Výsledky tedy JSOU známé, pouze jsou vedeny jako interní či neveřejné a laické veřejnosti se nepresentují. Ale jsou z valné části dohledatelné.
2)Co se týče efektu EMP, vytváří v elektronice a obecně vodičích přepětí podobné el.oblouku a elektroniku vlastně "svaří" - přirovnatelné k el.svářečce či rozkmitání kovu v mikrovlnce.
3)Aby měl EMP skutečně drtivý efekt, musí se jednat o opravdu silnou jadernou nálož - 1Mt a více a to v odpovídající výšce. Rusové testovali 400kt v 200km nad zemí a EMP bylo "drtivé" v okruhu "jen" cca 150km( v porovnání s 1200km u 1Mt).
400kt-1Mt a více = tzv. "vodíková" JZ(dvoufázová JZ). U štěpné tzv "atomové" JZ takové "tonáže" dosáhnout z konstrukčních důvodů NELZE(obvykle jen do 50-80kt).Tj tzv "darebácké" státy mají k podobné zbrani zatím hodně daleko.
4)Nejaderné EMP zbraně v porovnání s jadernými nemají dostatečný výkon a jsou tak použitelné jen jako taktické = odpálené blízko zemského povrchu a dosahem v řádu jednotek km. Jejich Exoatmosferické nasazení nemá smysl.
Je celkem zjevné,že "autor" přeložil nějaký novinářský článek a nedohledával podrobnosti. Ve stylu "Ejhle - EMP a coby kdyby"
PS: Současnou Podkaliberní "kulku" na tanky(střela APDSFS) podobným polem urychlit nejde. Její urychlení je na bázi chemické energie(výstřel)
Momentálně ale existují 2 futuristické projekty - elektromagnetické dělo a elektromagnetický přídavný pancíř (má umět "lamat" střely APDSFS). Oba jsou ale v plenkách a stále není jasné,zda vůbec opustí laboratoř.Elektromagnetický puls: Den, kdy se poroučela elektronika