01.12.2015, 00:21
nezohledňují, že zadlužená je vláda, která ovšem vůči zahraničí do značné míry spolupracuje s FEDem, který může dolarů na splacení (nejen) zahraničních závazků vlády USA vytvořit z ničeho kolik chce. Tuto skutečnost dokládá i na trzích všeobecně přijímaný fakt, že ačkoli je vláda USA tak enormně zadlužená, její úvěrový rating je stále AAA.
Problém zadlužených států Eurozóny je totiž jiný. Ty dluží peníze nad kterými nemají moc (tu má ECB a potažmo Německo, jež brání tomu, aby se euro vydalo cestou dolaru), zatímco vláda USA má jistou moc nad FEDem, respektive FED s ní spolupracuje, což dokumentuje například i to, že vysoce postavení úředníci FEDu se stávají ministry financí vlády USA. Bankroty států: Kdo je na řadě?
29.12.2014, 01:54
Nevím proč zvolil toto řešení jako nejlepší. Lepší by bylo si vést dlouhodobé záznamy o příjmech a podmínkách, které panovaly, a na jejich základě zvolit kdy vyjet a vydělávat, a kdy radši třeba vůbec nevyjíždět. Garancí by byla pravděpodobnost, tak jako u skutečného života. Paradoxy ekonomického chování: řidič taxíku
22.06.2014, 01:10
Jistě, Adam Smith byl velice chytrý člověk, ale jeho představa o ekonomice v dávné historii byla poplatná jeho představě společnosti, která by fungovala jako ta ve které žil, ale ve které by nebyly peníze. Tento názor převzal i autor, když píše:
"Odkud se vlastně vzaly peníze? Určitě ne od státu. Peníze původně vznikly proto, že lidé už měli plné zuby barteru, tedy přímé, primitivní směny jednoho zboží za jiné – míče za klobouk, vysokoškolské přednášky za noviny."
Škoda, že si nenastudoval víc než neoliberální příručky, například knihy, které by popisovaly historickou skutečnost, a ne výplody mozku, který měl v úmyslu stvořit vědu zvanou ekonomie. Mám-li citovat z knihy, kterou bych autorovi doporučoval k přečtení, tak názory Adama Smithe byly podivné fantazie, podobné jako u dalších liberálních filosofů jako byli Hoebbes a Locke, "kteří si představovali počátky lidské společnosti jako společenství třiceti-nebo čtyřicetiletých mužů, kteří jakoby se v plné parádě objevili odnikud a musí se rozhodnout, zda se vzájemně pozabíjejí nebo si začnou vyměňovat bobří kožešiny.". viz www.kosmas.cz/knihy/176060/dluh/
Jenže tak to nikdy nebylo. Adam Smith vytvořil mýtus výměnného obchodu, který jeho nohsledi nekriticky přejímají, aby s jeho pomocí mohl založit ekonomii jako vědu. Vědu, kde směna na trhu a z ní vycházející zisk, byly její podstatnou součástí. A i když se ukazuje, že je to jen mýtus, a nikde nikdo nikdy žádnou Zemi směny neviděl, tak dnes už Mýtus o směnném obchodu nelze odstranit, protože je klíčový pro celý ekonomický diskurz.
Počátky peněz a chvála zlata
22.06.2014, 00:22
http://finmag.penize.cz/ekonomika/266516-fetis-cisel-jak-nemerit-nerovnostEntropie národů