Výrobce skotské whisky Dewar's si láhev pro svou reklamní kampaň na medovou variantu svého nápoje nechal vytvořit 80 000 včelami medonosnými.
Prostorové objekty šité na míru a skládané (tedy vytvářené aditivně, nikoliv „vyřezávané“) se dají vyrábět různě. Záleží víceméně jen na naší libovůli, zda následující technologii budeme pokládat za variantu 3D tisku, nebo naopak za jeho konkurenci.
Výrobce skotské whisky Dewar’s si láhev pro reklamní kampaň na speciální medovou variantu svého nápoje nechal vytvořit 80 000 včelami medonosnými ze Skotské vysočiny. Včely prostě obestavěly plástvemi kostru láhve (ta byla vytvořena alespoň klasickým 3D tiskem), která jim byla dodána. Samozřejmě je bylo třeba patřičným způsobem ošálit, aby si „myslely“, že, jak jim velí instinkt, budují stále úl pro svou královnu. Včely např. plástve staví na vnitřní straně, když ale dostaly šablonu s typickým šestiúhelníkových vzorem, začaly nové plástve přidávat zvenku.
Použita byla i celá řada dalších triků, například královnu bylo třeba držet stranou, aby nezačala klást vajíčka, včely nezačaly voskovou láhev plnit medem atd.
Výroba lahve trvala asi 6 týdnů. Protože včelí dělnice žijí v průměru jen asi měsíc, vystřídaly se při tom dvě kompletní várky včelstev.
Projekt se uskutečnil už v polovině roku 2013, zmínky o něm se však znovu objevily v přehledech zajímavých technologických novinek a kuriozit uplynulého roku. V zásadě by takto mělo být možné vytvořit libovolný tvar, je třeba ovšem dodat příslušnou šablonu.
Zdroj: FastCoCreate.com
Poznámky:
– Možná Sherlock Holmes, který přece odešel na odpočinek pěstovat včely, by se mohl bavit právě takhle?
– Bude mít taková technologie i praktický význam, nebo se takhle budou pouze vytvářet kuriózní umělecké artefakty apod.?
Komentáře
04.02.2015, 04:45
.... good info!...
28.01.2015, 08:20
.... ñýíêñ çà èíôó!...
21.01.2015, 11:23
.... thank you....
15.01.2015, 22:01
.... thanks for information!...
15.01.2015, 21:29
.... áëàãîäàðåí!!...
06.12.2014, 14:21
.... tnx....
29.11.2014, 09:51
.... áëàãîäàðåí!...
29.11.2014, 01:01
.... áëàãîäàðþ!!...
10.01.2014, 11:02 admin
o vcelach
ze strany vcelare jsem byl upozornen, ze zde (i v puvodnim textu) jsou chyby, ktere mu nevcelari samozrejme netusime. dekuji. // "Samozřejmě je bylo třeba patřičným způsobem ošálit, aby si „myslely“, že, jak jim velí instinkt, budují stále úl pro svou královnu." Včely nebudují úl....úl je ta dřevněná(košnicová) bednička/bedničky nad sebou, takzvané nástavky. Včely staví (voskové) plásty, můžete jim také říkat voští/voštiny nebo "včelí dílo". Nebudují ho pro žádnou nadřazenou jednotku, čili ani pro včelí matku, ale coby superogranismus pro sebe a pro své sestry (neplodné dělnice a plodnou včelí matku) a bratry (trubce). Včelí matka je obvykle dost ve vleku událostí a po oplodnění je z ní více méně jen láskyplně opečovávaná "nosnice";-). Na vrcholu včelí sezony jich dokáže naklást i více jak 2000 denně-to je téměř dvojnásobek její váhy!:// "Včely např. plástve staví na vnitřní straně, když ale dostaly šablonu s typickým šestiúhelníkových vzorem, začaly nové plástve přidávat zvenku." Toto není pravda, včely nepreferují žádnou stranu. Pokud jim to včelař "nenalajnuje" za pomoci rámků a mezistěn, staví včelky takzvanou "volnou stavbu". Budují si ji od stropu směrem dolů. Nejprve si postaví "voskové srdíčko" a pak začnou budovat plásty v pravidelných vzdálenostech od sebe tak, aby byla vzdálenost mezi plásty přesně na dvě včelky otočené k sobě zády (8-10mm). "Použita byla i celá řada dalších triků, například královnu bylo třeba držet stranou, aby nezačala klást vajíčka, včely nezačaly voskovou láhev plnit medem atd." Pokud by bylo matce znemožněno kladení vajíček, z čeho by se asi vylíhly ty další generace včel, které dostavěly láhev?; A včelky nenosí med, ale nektar, ze kterého vzniká med postupně, odpařováním vody i činností enzymů včel i jejich bakteriálních symbiontů. "Výroba lahve trvala asi 6 týdnů. Protože včelí dělnice žijí v průměru jen asi měsíc, vystřídaly se při tom dvě kompletní várky včelstev." Včelí generace se překrývají. Včelí dělnice žije (v létě) 40-60 dnů, než se doslova udře. Když se jako mladuška vylíhne, první 3 dny stráví na plodovém plástu coby uklízečka. Pak se jí aktivují hltanové žlázy a začne produkovat mateří kašičku, kterou krmí plod nebo matku, "rekvalifikuje se" se nejprve na krmičku a pak na kojičku. A teď přijde její chvíle, kdy z ní bude staviltelka. Obvykle mezi 9. a 18.dnem života, v té době má nejaktivnější voskotvorné žlázky. Potom je z ní strážkyně česna a až potom létavka, co nosí nektar a pyl.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.