Biologie |
Malá chobotnice Thaumoctopus mimicus mění barvu i tvar a je schopna napodobit minimálně tři různá zvířata. V první řadě prudce jedovatého hada vodnáře...
O chytrosti chobotnic a jiných hlavonožců se zde psalo již několikrát, včetně toho, že i ve volné používají nástroje, například skořápky kokosových ořechů (viz zde článek s videem). Známé je, že chobotnice podobně jako chameleon dokáže měnit barvu a přizpůsobovat se okolí. Někdy se to týká i tvaru, kdy třeba sépie vpluje do hejna ryb a zkusí svá chapadla naaranžovat opět do rybího tvaru.
Malá chobotnice Thaumoctopus mimicus žijící u indonéských ostrovů však v této schopnosti zašla ještě mnohem dále. Mění barvu i tvar a je schopna napodobit minimálně tři různá zvířata. V první řadě prudce jedovatého hada vodnáře – to se chobotnice schová do nějaké vypoukliny a dvě ramena vystrčí tak, aby na sebe „navazovaly“. Taktéž imituje zbarvení a pohyby vodnáře.
Druhým převlekem je platýs (rovněž mírně jedovatý) a třetím jedovatá dravá ryba perutýn. Opět zde vše funguje tak, že chobotnice smotá chapadla tak, aby připomínaly rybí tělo, a příslušným způsobem se vlní. Je pravděpodobné, že Thaumoctopus má v rukávu ještě jiné triky (sasanka apod.), jen se je zatím nepodařilo tak jednoznačně zmapovat.
Na tom, že chobotnice napodobuje nějaké jedovaté a nebezpečné zvíře, není nic zase tak divného – trochu podobně fungují vzory na křídlech motýlů (ty tedy imitují ne jedovaté zvíře, ale oko nějakého velkého dravce). Stejně tak chobotnice zřejmě někdy maskování používá i při vlastním lovu (krabů), ale to stále není to hlavní.
Co je nejpozoruhodnější, chobotnice zřejmě mění převleky podle konkrétního rizika – tak, aby vždy co nejvíce odstrašila příslušného predátora. Dejme tomu, že proti rybě ďas je nejúčinnější maska vodnář (jehož oblíbenou kořistí jsou ďasové), tedy se volí vždy tato. Pokud tomu tak opravdu je, působí to jako hodně inteligentní chování….
Zdroj: Markus Bennemann: Rafinované vraždy v živočišné říši, Knižní klub, Praha 2010
A zde ještě krásné video ukazující přeměny Thaumoctopus mimicus, byť z něj nijak nevyplývá, že chobotnice tak opravdu činí „vědomě“ a provádí změny v reakci na měnící se ohrožení.
Úvodní obrázek: pouze ilustrační, jde o jiný druh chobotnice
Poznámka: Připravit situaci odpovídající konkrétnímu strachu – asociuje to trochu Orwellovo 1984 , epizodu s krysami.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.