Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


5 000 metrů pod hladinou objeven nejhlubší podmořský vývěr, černý kuřák

Vědecká expedice nalezla průduch typu černý kuřák pomocí dálkově ovládané „ponorky“. Teplota vody unikající ve vývěru z mořského dna je dost velká na to, aby to stačilo k roztavení olova (327 C). Tlak je zde ale 500krát větší než na zemském povrchu, takže voda se navaří.

Voda, nasycená rozpuštěnými solemi, tryská z jakýchsi obřích minerálních sloupů-komínů, které se za dobu existence kuřáku vysrážely na místě, kde se voda ochlazovala. Kolem vývěrů přehřáté vody se nacházejí především sirné usazeniny. Pohled, jak uvedl jeden z objevitelů, mořský biolog Jon Copley University of Southampton, budí úžas, ale i hrůzu – tahle nějak by to mohlo vypadat v pekle.

I v takovém pekle ale najdeme živé organismy. Sloupy jsou prý přímo potaženy vrstvou bakterií. Je dokonce možné, že právě v podobných podmínkách život vůbec vznikl (viz článek Rekonstrukce dávných proteinů ukazuje na horké počátky života). Na místní život se právě vědci chtějí podívat podrobněji. Budou se zde vyskytovat stejné mikroorganismy jako u jiných průduchů, nebo bude zdejší systém nějak unikátní? Určitě bude také zajímavé studovat, jaké exotické geochemické procesy mohou za těchto podmínek probíhat.

Dosavadní rekordní hloubka průduchu byla o více než půl kilometru nižší.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky: 327 C je obrovská teplota, ještě ale nejde o superkritickou vodu (maximální teplota kapalné vody je 374 C). (Viz také: Nejteplejší voda na Zemi)

Zajímavé je, že u těchto vývěrů může probíhat i fotosyntéza. Voda je tak rozžhavená, že slabě září, eventuálně zdejší bakterie dokáží využívat při fotosyntéze infračervenou oblast spektra.

Černý kuřák na Wikipedia.cz

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru