Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Aplikace pro rozpoznávání řeči a přepis češtiny na mobilních telefonech

***tisková zpráva společnosti Nuance 

Češi za chvíli nebudou potřebovat klávesnici. Začíná doba, kdy lidé budou techniku ovládat hlavně hlasem a klávesnici využijí minimálně. Technika jim bude rozumět a mluvené slovo do textové podoby spolehlivě převede obyčejný mobil nebo domácí počítač. 

Do Česka přichází společnost Nuance Communications, Inc. (NASDAQ: NUAN) se svými aplikacemi Dragon Dictation a Dragon Search, které slouží k rozeznávání a přepisu textu v češtině prostřednictvím mobilního telefonu. Aplikace jsou k dispozici zdarma pro platformu Apple prostřednictvím App Storu (od středy 2. května). Podporována jsou mobilní zařízení iPhone, iPod touch a iPad. 

Aplikace si již stáhly desítky milionů uživatelů po celém světě. „Jejich prostřednictvím mohou snadno a rychle diktovat textové zprávy, e-maily, aktualizovat statusy na sociálních sítích či vyhledávat hlasem na internetu. Ovládání telefonu hlasem je takto pětkrát rychlejší než psaní,“ říká Martin Veselka, regionální manažer společnosti Nuance. Ukázkové video je k dispozici zde: http://youtu.be/yQOF4jU3qPM. Aplikace Dragon jsou nyní nabízeny v 29 zemích.

 

Do Česka dorazil boom ovládání techniky lidským hlasem

Tuzemští koncoví spotřebitelé mohou vůbec poprvé vyzkoušet kvalitní aplikace pro přesný přepis mluveného slova prostřednictvím mobilního telefonu. Doposud byly pro běžné uživatele k dispozici jen jednoúčelové aplikace s nízkou přesností (vyhledávání na internetu) nebo sice kvalitní, ale velmi nákladná řešení určená pro firemní sektor.

„Dragon je zdarma pro každého. Umožňuje rychle a přesně nadiktovat text přes mobil. Uvolní lidem ruce při používání telefonu a umožní vyhnout se nepohodlnému psaní textů na klávesnici,“ dodává Martin Veselka. 

Trh s technologiemi pro rozpoznávání mluvené řeči rapidně roste s tím, jak se zabydlují v běžné elektronice: v telefonech, elektronických čtečkách, automobilech či navigačních systémech. Rozpoznávání řeči je masově nasazováno i v podnikové sféře: v bankách, cestovním ruchu a telekomunikacích.

„Ve firemních call centrech inteligentní systémy rozeznávání řeči navigují zákazníky a vyřizují jednoduché požadavky. Lékaři je využívají pro diktování lékařských zpráv, u soudu mohou nahradit soudní zapisovatele,“ vyjmenovává Martin Veselka. 

Růst globálního trhu technologií pro rozpoznávání mluvené řeči v roce 2010 dosáhl objemu 1,5 bilionu korun (78 mld. USD) a každoročně roste o desítky procent.

„Potenciál je obrovský, například technologie Nuance využívá více než 5 miliard mobilních zařízení, 70 milionů aut a 50 milionů zařízení GPS! V důsledku se můžeme pochlubit loňským 37% růstem prodejů, které dosáhly objemu 26 miliard korun (1,4 mld. USD),“ dodává Martin Veselka. 

Značné tempo růstu celého sektoru souvisí s rostoucím výpočetním výkonem mobilních zařízení a počítačů, který umožňuje zpracovávat mluvenou řeč v reálném čase. Vývoj nových algoritmů pro zpracování řeči umožňuje dosahovat vysoké přesnosti.

„Nuance disponuje týmem čítajícím tisíce vědců a výzkumníků, kteří se zaměřují na vývoj inovací. Můžeme se proto pochlubit více než 4000 patenty,“ dodává Martin Veselka. 

Dragon Dictation a Dragon Search jsou k dispozici zdarma od 2. května

 

Aplikace

Dragon Dictation je kompatibilní s iOS-5 a bude k dispozici v App Storu od středy 2. května. Obsahuje nástrojovou lištu s ikonkami aplikací, které umožňují uživatelům snadno odesílat diktovaný text jako e-mail nebo SMS, na Facebook, Twitter nebo do schránky. Aplikace rovněž disponuje funkcí automatického uložení, která dokáže zálohovat diktovaný text v případě, že je uživatel vyrušen příchozím hovorem. Ukázka využití aplikace Dragon Dictation je k dispozici zde: http://youtu.be/yQOF4jU3qPM.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru