***tisková zpráva České astronomické společnosti
Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2009 obdržel snímek „Mlhoviny Omega a Trifid“, jehož autorem je Ing. Martin Myslivec z Hradce Králové.
Na obloze existují souhvězdí chudá na hezké a fotogenické objekty, ale také souhvězdí, kde již při letmé prohlídce dalekohledem narazíme hned na několik takových objektů. Mezi ně patří například souhvězdí Střelce. Na obloze se promítá do centrálních oblastí naší domovské Galaxie, bohatých na hvězdy a mlhoviny nejrůznějších tvarů a barev. Není tedy divu, že se stává častým cílem astrofotografů.
Vybral si je i vítěz červencového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce Martin Myslivec. Svůj dalekohled namířil přibližně na nebeské souřadnice RA 18 hod a DEC -23 stupňů a do zorného pole se mu vešly hned tři známé objekty. Mlhovina M20, známá též pod jménem „Trifid“, M8, kterou jsme si již dávno pojmenovali „Laguna“, a NGC 6559, jež se musí spokojit jen s tímto číselným katalogovým označením. New General Catalogue, tedy NGC, je dílem Johna Louise Emila Dreyera, ředitele na observatoři Armagh v Irsku.
Nejsou to však jména a názvy, co nás na snímku přitahuje. Je to hlavně úžasná hra tvarů hvězdných porodnic, nacházejících se přibližně pět tisíc světelných roků od nás. Vyklubaná holátka hvězd, stará pouhé dva milióny let, nalezneme například v největší z mlhovin, oblíbené „Laguně“. Podle současných odhadů je v této mladičké hvězdné kupě padesát až sto takových hvězdných miminek.
Červenou mlhovinu „Laguna“, svítící díky zářícímu vodíku, objevil již před rokem 1654 Giovanni Battista Hodierna, v roce 1680 ji popsal John Flamsteed a po něm mnoho dalších. 23. května ji do svého katalogu zařadil Charles Messier pod katalogovým číslem 8. Z jeho popisu vyplývá, že do tohoto objektu zahrnul jak samotnou mlhovinu, tak již zmíněnou mladou hvězdnou kupu. Ta pak v katalogu NGC získala označení NGC 6530, zatímco mlhovina samotná obdržela číslo 6523.
Menší, barevnější, symetričtější a modrou reflexní mlhovinou obklopený „Trifid“ je další ukázkou úžasné vesmírné grafiky. Reflexní mlhovina svým prachem odráží světlo okolních hvězd a rozptyluje je do modrého nádechu. Tmavé absorpční mlhoviny, zakrývající části červeně zářící vodíkové mlhoviny, jí dávají typický vzhled, vedoucí až k názvu „Trifid“. Pohled Hubbleovým kosmickým teleskopem ukázal v mlhovině světelný rok dlouhé pilíře, ukazující oblasti nově vznikajících hvězd.
Oddělena prachovým mostem se nedaleko mlhoviny M8 nachází i „bezejmenná“ NGC 6559. I ona svítí kombinací červené barvy ionizovaného vodíku, modré barvy rozptýleného světla na prachových částečkách a temné „záře“ prachových mlhovin.
Modrá barva je však na tomto snímku díky zpracování zvýrazňujícímu červenou emisi vodíku mírně potlačena, a tak ji uvidíme jen v oblasti mlhoviny Trifid, kde je její výskyt největší.
Autor snímku nás zavedl do oblasti „mléčné dráhy“, která, ač u nás nevychází nikdy příliš vysoko nad obzor, zůstává oblíbeným cílem jak vizuálních pozorovatelů oblohy, tak astrofotografů. Děkujeme Martinu Myslivcovi za hezký vstup do úžasných fotogenických oblastí vesmíru, již po staletí přitahujících pozornost astronomů i ostatních milovníků oblohy.
Vítězný snímek
Autor snímku: Ing. Martin Myslivec, 34 let
Optika: Borg 77ED, EDF4 super-reduktor, Astronomik CLS a H-alfa filtr
Montáž: Modifikovaná EQ6
Kamera: QHY8 barevná CCD
Pointace: TVGuider na Rubinaru 500mm f/5.6
Místo: Spálava, Bělečko
Datum: 30. 6.–1. 7. 2008 – 11 x 15min. RGB, 13. 6. 2009 – 12 x 15 min. H-alfa
Postup a zpracování: (ponecháváme popis autora snímku)
Snímek je kombinací dat ze dvou fotografických nocí. Vloni v červnu byla nasnímána oblast v barvě. Letos, skoro po roce, jsem se k ní vrátil, protože jsem chtěl udělat jeden pokus. Nasnímal jsem úplně stejnou kompozici stejným přístrojem ve spektrální čáře H-alfa a začal zkoušet různé metody zpracování, jak pomocí H-alfa snímku zvýraznit emisní mlhoviny. Chtěl jsem hlavně zkusit potlačení hvězd (přes H-alfa filtr je jich méně a jsou méně proexponované), takže jsem použil H-alfa snímek jako luminanci a barevnou informaci převzal z předchozího barevného pokusu. Narazil jsem však na problém, že hvězdy v barevném kanálu jsou podstatně větší než hvězdy ve snímku H-alfa použitém jako luminance, takže kolem jasnějších hvězd byla ve snímku šedá kolečka. Nejlepší by samozřejmě bylo nafotografovat barvu znovu, kratšími expozicemi, aby velikost hvězd seděla se snímkem H-alfa. Což nyní kvůli počasí bohužel nešlo. Zvětšil jsem proto uměle hvězdy v H-alfa snímku tak, že jsem pro červený kanál barevného snímku nastavil práh tak, aby zmizely mlhoviny a byly vidět pouze jasné hvězdy, a toto vložil do H-alfa snímku. Mlhoviny se pěkně zvýraznily, ale utrpěla pochopitelně modrá složka reflexní mlhoviny Trifid. Vzhledem k nutnému umělému zvětšení hvězd je jich tam stále dost.
Zpracování všech nasnímaných dat bylo víceméně standardní. Kalibrace pomocí bias a flatfield snímků, aplikace defectmap, debayering v MaxImDL. Registrace v Registaru a finální složení a doladění úrovní v Adobe PS.
Více o tom, včetně H-alfa snímku, je na této stránce: http://foto.astronomy.cz/M8_M20.htm.
Vítězné snímky v jednotlivých měsících a další informace si můžete prohlédnout na http://www.astro.cz/cam/.
autor Za porotu Marcel Bělík