Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Červ Stuxnet: dílo tajných služeb, géniů nebo ignorantů?

Počítačový červ Stuxnet byl poprvé zaznamenán v létě loňského roku. Podle některých informací dokázal zpomalit íránský jaderný program přibližně o dva roky, protože zničil místní odstředivky na obohacování uranu – dokázal totiž nepozorovaně změnit jejich frekvenci. Stuxnet byl napsán tak, aby speciálně infikoval systémy Siemensu pro řízení průmyslových procesů, to ovšem jen některých. Kromě Íránu mohl způsobit škody i jadernému programu Severní Koreje (možná ta byla i původním cílem? bohužel odtud prakticky nemáme bližší informace). Červ zneužíval celé sady zranitelností ve Windows i aplikacích a šířil se nejen přes Internet, ale přeskakoval i přes klíčenky USB (počítače řídicí odtředivky nebyly téměř jistě připojeny k Internetu).

Objevily se názory, že Stuxnet je začátkem úplně nové éry škodlivého softwaru, který bude působit škody přímo v reálném světě. Máme se bát vize kolabujících elektrorozvodných systémů, ropy unikající z ropovodů a padajících letadel?

Stuxnet byl některými analytiky označen za dílo géniů. Komplexnost kódu (množství zranitelností, které dokázal zneužít) i velká cílenost vedl k řadě spekulací, že za  vývojem červa stojí tajné služby USA nebo Izraele. Jako u prakticky veškerého malwaru se objevilo i tvrzení o jeho čínském původu. Infikováno dnes stále zůstává řada počítačů, největší podíl infekcí je zřejmě v Indii.

Nemůže být ale tohle všechno spíše „mediální mytologie“, není úspěch červa jen náhodou? Jiní experti tvrdí, že Stuxnet vůbec není žádné geniální dílo. V kódu je údajně řada chyb. Jeden analytik ironicky podotkl, že doufá, že červ nevznikl v laboratořích tajných služeb v USA, protože to by znamenalo, že lidé odpovědní zde za kybernetickou válku nemají ani znalosti bulharských teenagerů z počátku 90. let.

Kdo se v tom má pak vyznat?

Podrobnosti SecurityWorld.cz.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru