Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Cesta k úspěšné transplantaci srdeční chlopně

tisková zpráva Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

Mechanická náhrada může způsobit zdravotní komplikace, biologická rychle degeneruje. Tento problém úspěšně řeší lékaři z FNUSA s veterináři z VFU Brno. V rámci projektu ICRC se jim úspěšně podařilo transplantovat srdeční chlopeň u zvířecího modelu.

Specialisté z Oddělení chirurgie a ortopedie Kliniky chorob psů a koček se zapojili do spolupráce s předními kardiochirurgy z Fakultní nemocnice u sv. Anny v rámci projektu implantace chlopní. Nové postupy léčby srdečních chlopní jsou ověřovány na animálních modelech, konkrétně na prasatech v podmínkách experimentu.

„První experimentální transplantace na prasatech byly provedeny koncem loňského roku. Tento druh operace je komplikovaný v tom, že je nutné zastavit srdce, jehož funkci během vlastního přenosu chlopně přebírá mimotělní krevní oběh,“ vysvětluje MVDr. Michal Crha, Ph.D. z VFU Brno. Doposud se však chirurgům nedařilo udržet prasata po operaci dlouhodobě naživu. To se podařilo až nyní.

Experiment spočíval v odebrání plicnicové chlopně s částí plicnicové tepny jednoho prasete (dárce), která se následně implantuje do druhého prasete (příjemce). „Jednalo se o ověření techniky transplantace chlopně mezi konvenčními prasaty. Zvládnutí technicky náročného zákroku a „secvičení “ chirurgického týmu je nezbytným předpokladem pro další průběh experimentu, jehož cílem je ověření hypotézy, že imunologická odpověď na plicnicovou chlopeň z geneticky modifikovaného prasete je jiná, než z prasete nemodifikovaného,“ popisuje cíle MUDr. Pavel Piler. Chirurgové odebrali pulmonální chlopeň s částí plicnice dárce, tu dále fixovali. Následně otevřeli hrudník příjemci, zavedli mimotělní krevní oběh, který nahrazoval funkce srdce a plic. Příjemci následně odstranili chlopeň a našili chlopeň dárce.

 

„Z hlediska funkce orgánů je prase podobné člověku. Avšak některé zákroky toleruje jinak než člověk. Zavedení mimotělního krevního oběhu praseti, provedení vlastní transplantace na zastaveném srdci, následné rozběhnutí srdce a jeho odpojení od mimotělního oběhu, tak jako zvládnutí možných komplikací během časného pooperačního období je velice komplikované,“ říká MVDr. Michal Crha, Ph.D. Že se nejedná o snadný úkol dokazují i údaje londýnských kolegů, kteří se potýkají s vysokou mortalitou.

Během dřívějších pokusů došlo k selhání srdečních komor. Nyní se lékařům podařilo udržet prase naživu i po odpojení. Jde tak o první úspěšný experiment v oblasti transplantací chlopní na animálním modelu u nás.

 

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru