tisková zpráva České kosmické kanceláře
Úkolem soutěžících bylo sestavit a ve skutečném provozu otestovat vlastní minidružici, která se vejde do plechovky od limonády. Soutěž spolupořádá Evropská kosmická agentura (ESA) a český tým do soutěže vyslala Česká kosmická kancelář (CSO).
Soutěž CanSat je určena pro týmy středoškolských studentů a jejich učitelů z členských zemí ESA a jejím cílem je, aby si studenti vyzkoušeli přípravu kosmického vědeckého experimentu. Letošního finále za norským polárním kruhem se zúčastnily týmy ze 14 evropských zemí. Za úkol měly sestavit funkční minidružici, která se vejde do plechovky od limonády. Tato minidružice byla vynesena malou sondážní raketou do výšky jednoho kilometru, odkud se na padáku snesla zpět na zem a při sestupu odesílala studentům údaje o tlaku, teplotě, vlhkosti, ultrafialovém záření, zrychlení a také souřadnice GPS. Úkolem týmů bylo tato data zachytit, zpracovat a správně vyhodnotit.
Za Českou republiku se soutěže zúčastnili Martin Bílek, Petr Bartoš, Patrik Bachan a Radovan Blažek ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Praze 2. Tým českých středoškoláků se jako jediný v soutěži představil s CanSatem vlastní konstrukce, který vyvinuli a sestavili žáci ve spolupráci se svými pedagogy během výuky.
„Největší přínos této soutěže spočívá v tom, že si zde studenti z různých zemí mohou vzájemně předávat nápady a že se naučí pracovat tak, jak to od nich bude jednou požadováno ve skutečném životě. Naučí se zde přistupovat k vědeckému úkolu metodicky a komplexně, od zpracování prvního záměru přes vlastní výrobu minidružice, naprogramování a odzkoušení software až po zpracování finální projektové dokumentace,“ shrnuje hlavní přínosy soutěže Milan Halousek z České kosmické kanceláře, která je hlavním koordinátorem studentských vzdělávacích programů zaměřených na kosmonautiku v ČR.
I když český tým neobsadil žádné z prvních tří míst, byla pro něj tato mise za severní polární kruh významná z několika hledisek. „Na českém CanSatu ocenila odborná porota jednak nově vymyšlený padákový systém, ale především fakt, že jako jediný ze všech soutěžních týmů mělo české družstvo CanSat, který samo vyvinulo a nepoužilo jako základ komerčně dodávanou stavebnici,“ dodává Halousek.
Další úspěšné studentské projekty
Česká kosmická kancelář podpořila v poslední době i další české studenty při jejich zahraničních studijních cestách a pobytech.
Ondřej Borovec z gymnázia ve Vysokém Mýtě získal zlatou medaili v kategorii Inženýrství na pátém ročníku mezinárodní soutěže vědeckých a technických projektů pro středoškoláky I-SWEEEP (The International Sustainable World Energy, Engineering and Environment Project Olympiad), pořádaném v texaském Houstonu počátkem letošního května. Prvenství dosáhl svým projektem „Kvantové struktury a supermřížka – budoucnost termoelektrik“, který se zaměřuje i na materiály využitelné v kosmonautice. Cestu českého studenta, kterou organizovala asociace AMAVET, finančně podpořila CSO.
Studenti Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jiří Šperka a Pavel Souček dostanou s administrativní a finanční podporou České kosmické kanceláře letos na podzim příležitost uskutečnit vlastní vědecký experiment ve výzkumném centru ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku. V hypergravitačním prostředí velké experimentální centrifugy si studenti vyzkoušejí svůj systém GRAVARC, který může otevřít cestu k přípravě nových materiálů.
Během letních měsíců se i další středoškolští a vysokoškolští studenti zúčastní s podporou České kosmické kanceláře letních škol a workshopů zaměřených na kosmický výzkum a kosmické technologie, a to jak v České republice, tak i v zahraničí – v Itálii, Francii, Holandsku, Německu nebo Japonsku.