Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Co jsou zač sopky na Plutu

Velká a vysoká hora s dírou v centru… vulkanolog zpozorní a planetolog ještě více. Sonda New Horizons možná objevila na Plutu sopky.

Při sestavování topografické mapy Pluta si tým povšiml dvou možných sopek, které označil neoficiálně jako Wright Mons (3 až 5 km vysoká) a Piccard Mons (až 6 km vysoká). Obě možné sopky jsou až 160 km široké.

Na Plutu samozřejmě nečekejme sopky podobné těm pozemským. Pokud se jedná skutečně o sopky, pak jsou to kryovulkány. Podobné „chrliče ledu“ najdeme třeba na Tritonu.

S pozemskými sopkami je ale pojí jedna věc – pro vulkanismus potřebujete zdroj tepla. Pluto je malým světem, podobný spíše měsícům planet. V jejich případě bývají zdrojem tepla slapové síly blízké obří planety. V případě Pluta ale poblíž nic tak hmotného není (Charon opravdu ne). Pravděpodobným vysvětlením může být rozpad radioaktivních prvků v jeho nitru.

To, že Pluto není zcela mrtvé, je patrné už na první pohled. Velká část povrchu je hladká – zejména třeba oblast Sputnik Planum. Náš Měsíc je posetý krátery, neboť geologicky velmi starý. V případě Pluta tomu tak ale není, některé oblasti mohou být staré nanejvýš 10 milionů let.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.

autor Petr Kubala


 
 
Nahoru
 
Nahoru