Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Další studie potvrzuje, že sirovodík může zpomalit stárnutí

tisková zpráva České zemědělské univerzity v Praze

Zjistil to výzkumný tým z České zemědělské univerzity v Praze ve spolupráci s francouzskými kolegy z Université Sciences et Technologies v Lille. Výsledky publikoval renomovaný vědecký časopis PLOS ONE.

Prasečí vajíčka, která dozrála v laboratorních podmínkách, dokázal sirovodík (neboli sulfan) přidaný v malém množství ochránit před zánikem v důsledku jejich stárnutí. Kromě toho sirovodík zlepšil u stárnoucích vajíček jejich schopnost vyvíjet se v zárodek.

Biotechnologické postupy jako je např. oplození „ve zkumavce“ (in vitro) nebo klonování se v chovech hospodářských zvířat běžně využívají a stárnutí významně zhoršuje kvalitu používaných vajíček. Kromě toho jsou prasečí vajíčka v mnoha aspektech velice podobná lidským, a proto jsou velmi vhodným modelem pro studium procesů ovlivňujících oplození. Stárnutí vajíček je považováno za jednu z významných příčin lidské neplodnosti.

„Podařilo se nám prokázat, že sulfan dokáže potlačit u prasečích vajíček kultivovaných v in vitro podmínkách projevy stárnutí. Nyní je třeba zjistit, že je možné jeho účinků využít i v klinické praxi,“ říká Tereza Krejčová z České zemědělské univerzity v Praze, která tým vedla.

Sulfan patří mezi plynné molekuly, které se v těle v malém množství tvoří a řídí řadu fyziologických funkcí. Za objasnění úlohy jiné z těchto molekul, oxidu dusnatého, při regulaci průtoku krve cévami byla udělena Nobelova cena. Publikovaná studie je pokračováním několikaletého výzkumu zaměřeného na objasnění funkce molekul plynů při vývoji a oplození savčích vajíček.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru