Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Dočasně lze vykastrovat i kocoura

***tisková zpráva Veterinární a farmaceutické univerzity Brno

 

Veterinární odborníci z Kliniky psů a koček Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU) ověřili také u koček, že hormonální metodou lze dočasně potlačit pohlavní činnost samců. Metoda nese všechny výhody nevratné kastrace a současně eliminuje její hlavní nevýhody.

Zda nechat kocoura nevratně vykastrovat závisí čistě jen na uvážení chovatele a na jeho plánech do budoucna. Pokud si chcete pořídit pouze domácího mazlíčka, je toto rozhodnutí nasnadě. V případě zavedení chovu se však musíte potýkat se všemi nevýhodami, které nekastrovaní kocouři přináší. Takovými nevýhodami je například značkování teritoria zapáchající močí, zranění z boje s ostatními kocoury či dominantní výpady na majitele. To však už v případě chovných samců nemusí platit.

Odborníkům z Veterinární a farmaceutické univerzity se podařilo ověřit způsob dočasné kastrace u kocourů. Hormonální potlačení pohlavní činnosti samců kocoura dočasně vykastruje, kocour tak může být v budoucnu opět plodný. Přípravek je určený především chovatelům, kteří svého kocoura chtějí výhledově použít na chov. „Mladému samci dáme implantát a chovatel získá čas, než dá kocoura do chovu,“ shrnuje hlavní výhodu hormonálního potlačení MVDr. Robert Novotný, asistent na oddělení reprodukce. S ní se projevují i všechny další pozitivní vlivy jako u standardní kastrace. Po aplikaci je kocour sice ještě dva až tři měsíce plodný, pak se začne projevovat jako kastrovaný jedinec.

Účinná látka se vpravuje do organismu samce prostřednictvím podkožního implantátu. „Přípravek udržuje kocoura ve stavu hormonální kastrace, po odstranění implantátu se zhruba po dvou měsících plodnost vrací,“ uvádí k výsledkům výzkumu Novotný. Obnovit plodnost lze dvěma způsoby: chirurgickým vyjmutím čipu nebo jeho expirací. V případě vyjmutí čipu se plodnost vrací za dva měsíce. Expirace čipu trvá asi rok a půl. Preparát je registrovaný pro použití u psů. Jeho účinnost a časovou omezenost u kocourů se však podařilo prokázat až expertům z VFU.

S kocourem kastrovaným hormonální metodou je třeba zacházet jako s normálním kastrátem. Důležitá je změna životosprávy, snížení množství krmení či nahrazení granulí speciálním krmivem pro kastráty.

Výzkum probíhal v posledních dvou letech. Jeho výsledky byly publikovány v impaktovaném časopise Theoriogenology pod názvem Reversibilní suprese pohlavní aktivity kocourů.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru