***tisková zpráva společnosti Hiusman
O dvacet metrů vyšší než petřínská rozhledna je největší lodní sloupový jeřáb na světě, kterým se pyšní loď Seven Borealis kotvící v Singapuru. Jeřáb vysoký 82 metrů, který uzdvihne až 5000 tun, v sobě nese významnou stopu českých techniků. Stovky důležitých dílů totiž vyrobili zaměstnanci sviadnovské společnosti Huisman Konstrukce v Moravskoslezském kraji. Na dílech, z nichž největší byl dlouhý 27,5 metrů, strávili 23 tis. hodin práce. Podíl české firmy na rekordní zakázce nebyl pouze v oblasti výroby, ale i v oblasti technické dokumentace, na které pracovali sviadnovští konstruktéři.
Rekordní jeřáb byl kolektivním dílem českého, holandského a čínského závodu skupiny Huisman. Ve Sviadnově si úspěšně poradili se stovkami dílů: „Naši technici opět prokázali, že patří ke světové špičce v oboru. Poradili si s výrobou velmi náročných komponentů, mezi nimiž vynikalo i prodlužovací rameno, tzv. Fly Jib, který v délce 27,5 metrů dosud nikdo nevyrobil,“ řekl ředitel společnosti Huisman Konstrukce Roman Stankovič.
Rozdělení komponentů mezi jednotlivé závody bylo nutné, aby firma dodala požadovaný jeřáb včas. „Nedá se říci, který ze závodů byl důležitější. Jeden bez druhého bychom se neobešli. Kooperace se zahraničními kolegy je v naší firmě častá a naši zaměstnanci ji vítají. Umožňuje jim předávat si zkušenosti a vzájemně se od sebe učit. To vede k neustálému zvyšování znalostní a odborné úrovně,“ dodal Roman Stankovič.
Parametry jeřábu na lodi Seven Borealis jsou impozantní. Jeho výška dosahuje 82 metrů a jeřáb je schopen uzvednout 5000 tun. Jeho montáž na loď proběhla ve velmi krátkém čase, což přibližuje výrobní ředitel společnosti Huisman Konstrukce Marek Jandečka: „Montážní operace trvaly čtyři dny. To je vzhledem k mohutnosti zařízení a jeho složitosti mimořádný a pro odborníka neuvěřitelný výkon.“ Montáž jeřábu byla provedena přímo v Singapurském přístavu, který je domovem lodi s obřím jeřábem na palubě.
****tisková zpráva společnosti SolidWorks
Ve světě společnosti Franck Muller neexistuje nic „příliš komplikovaného“ – a pokud by se přece jen něco takového našlo, považovali by to za kompliment. Švýcarský výrobce hodinek velebí složitost a vrství jednu součástku na druhou tak, aby vytvořil jedny z nejdražších a nejvyhledávanějších hodinek na světě.
Ve společnosti Franck Muller používají CAD systém SolidWorks®, SolidWorks Enterprise PDM a SolidWorks Simulation jako primární návrhářskou platformu. Kombinují díky ní inženýrství 21. století s klasickými prvky, jakými jsou například opakovače či tourbillony – rotační prvky, které vyrovnávají vliv gravitace působící na hodinový strojek. Hodinky Aeternitas Mega 4 Grande Sonnerie Westminster Carillon od Francka Mullera byly v roce 2009 vůbec nejsložitějšími náramkovými hodinkami, které kdy byly navrženy. Je do nich zabudováno na 1 483 individuálních prvků, 205 podsestav a 36 tzv. komplikací (přidaných prvků) – to vše na tak malém prostoru, který se vejde na zápěstí zákazníka.
„Pohyblivé prvky v těchto hodinkách jsou přesně rozmístěny na malém prostoru. Bez 3D návrhářských nástrojů SolidWorks by ani nebylo možné mít jasný přehled o tom, jak mechanismy na omezeném prostoru fungují,“ říká Jean Pierre Golay, inženýr oddělení výzkumu a vývoje společnosti Franck Muller.
SolidWorks umožňuje inženýrům firmy Franck Muller zkrátit návrhový cyklus o 40 procent a náklady na vývoj snížit o 60 procent. Během vývoje hodinek Aeternitas Mega pomohl SolidWorks snížit počet chyb v návrhu o 30 procent.
„Jakmile je stanovena velikost hodinek, vyvstane úkol vymyslet způsob, jak navrhnout různé mechanismy, které by se vešly do pouzdra a fungovaly v něm,“ říká Golay. „Tento úkol je o to komplikovanější, oč složitější jsou vyvíjeny pohyblivé prvky. SolidWorks dovoluje nejen vizualizovat individuální komponenty, ale také simulovat pohyb komponentů i mechanismů, takže je možné zabránit vzájemným kolizím.“
Společnost Franck Muller si vybrala řešení SolidWorks díky snadnému použití, vyspělým možnostem navrhování a simulací i hladké integraci CAD, simulací a aplikací pro správu produktových dat.
„Kterýkoli schopný návrhář dokáže vytvořit něco složitého. Je ale zapotřebí skutečné kreativity, aby se tato složitost přeměnila v krásu, kterou vidíte u hodinek Franck Muller,“ řekl Christine Washburn, viceprezident pro korporátní marketing společnosti SolidWorks. „Jsme velmi rádi, že si ve společnosti Franck Muller vybrali náš software jako platformu pro experimenty a inovace, během nichž hledají způsoby nového pojetí řemesla známého po staletí.“