Ve vzdálenosti 25 světelných let bychom našli hvězdu Fomalhaut. Nebo spíše hvězdný systém. Předpokládalo se, že Fomalhaut je dvojhvězdou. Kromě hlavní složky, kterou je Fomalhaut alias Alfa Piscis Austrini, se ve vzdálenosti téměř světelného roku nachází TW Piscis Austrini (Fomalhaut B). Přes velkou vzdálenost obou hvězd existují poměrně přesvědčivé důkazy, že obě hvězdy jsou gravitačně vázány a jedná se tedy o dvojhvězdu.
Zatímco známější Fomalhaut A má hmotnost téměř dvou sluncí, jeho společník má hmotnost zhruba třetinovou. Jedná se o proměnnou hvězdu, která nepatrně mění svou jasnost s periodou deseti dní.
Eric E. Mamajek a jeho tým ovšem nyní přichází s pravděpodobným objevem třetí složky. Hvězda s označením LP876-10 alias nově Fomalhaut C je červeným trpaslíkem. Tyto hvězdy vyzařují jen velmi málo záření, takže i když jsou relativně blízko od nás a tvoří nejpočetnější skupinu hvězd v Galaxii, na obloze ani jednoho červeného trpaslíka pouhým okem neuvidíte. Kdybychom ovšem na okamžik mohli jasnost Fomalhaut C zvýšit, asi byste nevěřili, že má něco společného s hvězdou Fomalhaut. Na obloze by se totiž nacházel tak daleko, že byste mezi obě hvězdy nacpali jedenáct měsíčních úplňků!
Hvězda „C“ se má nacházet 2,5 světelných let od hlavní složky a 3,2 světelných let od hvězdy „B“.
Teorie o tom, že všechny tři hvězdy patří do jednoho vícenásobného hvězdného systému pochází z astrometrických pozorování (studium vlastního pohybu hvězd) a spektrálních pozorování (složení, stáří).
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.