Výzkumy podivuhodných vlastností grafenu nejsou zdaleka u konce. Tým nositele Nobelovy ceny (právě za objev monomolekulární vrstvy uhlíku) Andre Geima ukázal, že grafen může fungovat jako zesilovač magnetického pole. Stačí jen malé vnější pole a procházející elektrický proud, aby se spiny uspořádaly kolmo k jeho směru a látka se stala magnetickou. Předpokládá se, že objev by […]
Výzkumy podivuhodných vlastností grafenu nejsou zdaleka u konce. Tým nositele Nobelovy ceny (právě za objev monomolekulární vrstvy uhlíku) Andre Geima ukázal, že grafen může fungovat jako zesilovač magnetického pole. Stačí jen malé vnější pole a procházející elektrický proud, aby se spiny uspořádaly kolmo k jeho směru a látka se stala magnetickou. Předpokládá se, že objev by mohl rozšířit použití grafenu i do oblasti spintroniky, která kromě elektrických vlastností elektronů využívá i jejich spin – magnetický moment.
Druhý současně provedený objev pak naznačuje, že grafen by mohl být magnetický i sám o sobě, a to bez nutnosti dotovat jeho mřížku feromagnetickým kovem. Čistě uhlíkový magnet půjde zřejmě vyrobit tak, že připravíme grafen s „dírami“, tedy vytrháme z mřížky některé atomy. Díry pak fungují jako miniaturní magnety, které lze pravděpodobně synchronizovat i ve větším měřítku…
Podrobnosti viz článek na Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.