***tisková zpráva sdružení Cesnet
Mít koncert na dvou místech současně je možné, tedy pokud máte ty správné nástroje. Hudebníci Michael Dessen, Mark Dresser a Myra Melfordová vystoupili v jednu chvíli před dvěma publiky, přičemž nejenom diváci, ale i samotné trio jazzových hudebníků byli rozděleni mezi dvě 150 kilometrů vzdálená jeviště.
Trio přitom hrálo a reagovalo na fanoušky, jako by se všichni nacházeli v jedné koncertní síni. Dvě unikátní hudební představení, která se uskutečnila 16. a 17. dubna v Kalifornii, umožnila technologie UltraGrid, již vyvíjí tým výzkumníků ze sdružení českých vysokých škol a Akademie věd České republiky CESNET.
Po odborné stránce šlo o velmi náročnou záležitost: dosáhnout efektu normálního koncertu, aniž by všichni hudebníci byli fyzicky přítomni na jednom pódiu, totiž není vůbec snadné, protože sluch je na zpoždění a nejrůznější výpadky mnohem citlivější než zrak. Experiment přesto skončil úspěšně k radosti hudebníků, diváků i síťových specialistů.
Zatímco na jevišti kalifornské univerzity v Irvine předváděl svou hru na trombon Michael Dessen, jeho kolegové – kontrabasista Mark Dresser a pianistka Myra Melfordová – hráli ve stejný okamžik ve 150 kilometrů vzdálené síni kalifornské univerzity v San Diegu. Díky vysokorychlostním počítačovým sítím a velice pokročilé technologii přenosu videa mohl být obraz hrajícího trombonisty promítán na pódiu mezi zbývající dva kolegy a naopak – na pódiu v Irvine byla vedle živě vystupujícího Michaela Dessena promítána dvojice jeho jazzových partnerů. Nevšední kulturní událost proběhla v rámci akce TeleMotions: A Networked Intermedia Concert, kterou umožnilo Centrum pro výzkum výpočetních systémů a umění (CRCA) Kalifornské univerzity.
Převratné koncerty byly další ukázkou toho, nakolik jsou vysokorychlostní sítě užitečné nejen pro vědecké a výzkumné projekty, ale také pro reálný život lidí, například při kulturních akcích. Požadavky na kvalitu a latenci obrazového materiálu v popisovaném případě výrazně převyšovaly možnosti běžně dostupných videokonferenčních a streamovacích systémů, a proto se organizátoři rozhodli využít technologii UltraGrid, vyvinutou sdružením CESNET. Přímo pro potřeby dvou „naklonovaný koncertů“ navíc tým specialistů sdružení CESNET implementoval paralelní posílání nekomprimovaného HD obrazu po dvou gigabitových linkách, čímž se vyřešila nedostupnost dostatečně rychlého (10GE) spojení v místech konání koncertů.
UltraGrid je technologie umožňující nízkolatenční přenos nekomprimovaného videa ve vysokém rozlišení. Tuto technologii vyvíjí od roku 2005 sdružení CESNET v rámci pilotních multimediálních aplikací pro širokopásmové sítě. Na komoditních platformách Linux a MacOS X umožňuje přenosy nekomprimovaného, případně velmi málo komprimovaného videa v rozlišeních HD, 2K a v experimentálních verzích i 4K. Nekomprimované video či velmi nízký kompresní poměr umožňují dosáhnout vysoké kvality obrazu a minimálního zpoždění (méně jak 100ms) i bez specializovaných hardwarových řešení.