Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Internet věcí: Digitální svět zahlcují senzory

*** tisková zpráva společnosti EMC

Společnost EMC Corporation vyhlásila výsledky své 7. výroční studie EMC Digital Universe, která jako jediná kvantifikuje a předpovídá objem každoročně vytvořených dat. Letošní studie pod názvem „Digitální svět příležitostí: nejrůznější data a vzrůstající hodnota internetu věcí“, sestavená na základě výzkumu a analýz organizace IDC, odhaluje, že příchod nových bezdrátových technologií, chytrých produktů a softwarově definovaných firemních prostředí má významný podíl na prudkém růstu celosvětového objemu dat. I z důvodu tohoto internetu věcí se objem dat každoročně vygenerovaných na celém světě zdvojnásobuje a mezi lety 2013 a 2020 vzroste 10× – z 4,4 bilionů gigabajtů na 44 bilionů gigabajtů.

Pro srovnání:

Internet věcí je tvořen miliardami běžných předmětů každodenní potřeby, vybavenými jedinečnými identifikátory a schopností automaticky zaznamenávat, předávat a přijímat data. Může to například být senzor ve vaší běžecké botě, který měří rychlost, nebo snímače na mostě vyhodnocující hustotu provozu. Podle organizace IDC se počet zařízení, která mohou být připojena k Internetu, blíží 200 miliardám, přičemž celých 7 % (14 miliard) je již připojených a komunikuje přes Internet. Data z těchto připojených zařízení představují 2 % všech dat, která dnes na světě vznikají. IDC odhaduje, že do roku 2020 počet připojených zařízení vzroste na 32 miliard a tato zařízení budou generovat 10 % celosvětových dat.

Internet věcí bude mít velký vliv na ohromná množství „užitečných dat“ – dat, která je možné analyzovat – v digitálním světě. V roce 2013 bylo pouhých 22 % informací v digitálním světě považováno za užitečné, ovšem méně než 5 % užitečných dat byly analyzováno. Obrovské množství údajů se tak ztrácí bez užitku. Do roku 2020 bude možné jako užitečná prohlásit více než 35 % všech dat, a to díky nárůstu objemu informací z internetu věcí. Bude jen záležitostí firem, jestli tyto údaje využijí.

Tento fenomén přinese zcela nové způsoby interakce se zákazníky, optimalizace obchodních cyklů a snižování provozních nákladů. Vzniknou tak obchodní příležitosti v řádu bilionů dolarů. Na druhou stranu budou firmy také muset čelit významným výzvám z hlediska správy, ukládání a ochrany obrovských objemů a typů dat. Organizace IDC například odhaduje, že 40 % dat v digitálním světě vyžaduje nějakou úroveň ochrany, od prostého zvýšení ochrany osobních dat po plné šifrování. Ve skutečnosti je ale chráněna jen polovina z těchto dat, tedy 20 %.

 

Další důležitá zjištění:

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru