Vakcína používaná k očkování proti pravým neštovicím v laboratorních podmínkách pětkrát snížila tempo replikace viru HIV. Podle vědců je tedy možné, že na prudkosti epidemie AIDS se spolupodílel i konec očkování proti pravým neštovicím, k němuž došlo po vymýcení této choroby (očkovat se v různých zemích přestávalo zhruba v 50.-70. letech). Výzkumníci z George Mason […]
Vakcína používaná k očkování proti pravým neštovicím v laboratorních podmínkách pětkrát snížila tempo replikace viru HIV. Podle vědců je tedy možné, že na prudkosti epidemie AIDS se spolupodílel i konec očkování proti pravým neštovicím, k němuž došlo po vymýcení této choroby (očkovat se v různých zemích přestávalo zhruba v 50.-70. letech). Výzkumníci z George Mason University, George Washington University a UCLA zjistili, že v krvinkách lidí, kteří byli očkováni proti neštovicím, se viru HIV zdaleka tak nedaří.
Není přesně jasné, jakým způsobem ale vakcína proti AIDS působí, zřejmě mění nějaké receptory na povrchu bílých krvinek, a tyto receptory shodou okolností využívá jak virus HIV, tak i virus neštovic. Nicméně od tohoto zjištění je k přípravě účinné vakcíny proti HIV ještě dlouhá cesta…
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.