Příslušná zpráva o opačném vyznění již opět probíhá vědeckými rubrikami. Na posledním výzkumu se měli podílet vědci z VŠCHT, Přírodovědecké fakulty UK i z AV. K výstavbě mostu byla použita de facto římská malta – přitom se předpokládalo, že jde o technologii, jejíž znalost byla na konci antiky ztracena, nebo alespoň nebyla známa ve středověké Střední Evropě. Nejenže fyzikálně-chemické metody (FTIR spektrometrie) nezjistily přítomnost vajec a mléka ve zdivu; kromě negativního typu důkazu je k dispozici i logický argument, vejce by totiž vlastnosti zdiva údajně naopak zhoršila. Organické přísady v tomto typu malty nepřispívají ke zvýšení tvrdosti, naopak by prodloužilo dobu tuhnutí, vedlo k tomu, že by kameny na maltě začaly klesat, vytvačovat ji nahoru atd.
Podrobná zpráva Materiály původního výplňového zdiva Karlova Mostu a jejich skladba je k dispozici na webu VŠCHT.
Zato se ale při stavbě Karlova mostu zřejmě používal mech, ať už jako těsnění nebo k rozložení váhy zdiva. Viz také: Karlův most byl vyztužen mechem
Poznámka: Heslo Karlův most na Wikipedia.cz ještě uvádí, že legenda s vajíčky je pravdivá, zmiňuje i přidávání mléka a vína. Přitom se odvolává na výzkumy nikoliv „předpotopní“, ale z roku 2008. A oba vzájemně si odporující výsledky bývají samozřejmě citovány s poukazem na to, že „vědci zjistili“ :-).