Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Úplné, ale jen kratičké zatmění Měsíce

***tisková zpráva České astronomické společnosti a Astronomického ústav AV ČR

Na sklonku noci z pondělí 20. na úterý 21. prosince 2010 budeme moci spatřit kratičkou část zatmění Měsíce. 21. prosince nastane po více jak dvou a půl letech úplné zatmění Měsíce, z něhož ovšem nad naším územím proběhne pouze počátek částečné fáze, protože krátce po začátku zatmění Měsíc zapadne pod obzor. Zatmění uvádíme pro úplnost, protože prakticky bude téměř nepozorovatelné. V celém průběhu je toto zatmění pozorovatelné z východní části Tichého oceánu, ze Severní Ameriky a z Arktidy.

Zatmění u nás začne v úterý 21. prosince 2010 časně ráno nízko nad severozápadním obzorem, kdy Měsíc začne vstupovat do zemského polostínu. V době začátku polostínové fáze (která je ale okem nepozorovatelná), bude pouze 12° nad obzorem. Částečná fáze začne ve chvíli, kdy Měsíc klesne na pouhé 3° nad obzorem. V té době již bude svítat a Měsíc zapadne asi o půl hodiny později (čím více na západ, tím později, tedy v Ostravě o něco dříve a v Plzni o něco později). Proto jsou u nás podmínky pro pozorování tohoto zatmění krajně nevýhodné a zatmění je prakticky nepozorovatelné. Pro jeho případné pozorování je třeba si vybrat místo s naprosto volným výhledem k severozápadnímu obzoru a s ohledem na to, že Měsíc bude v době zatmění velmi nízko, nejlepší pozorovací podmínky lze očekávat kvůli čistotě vzduchu na horách, kde také nehrozí inverzní oblačnost.

V Evropě bude úkaz lépe pozorovatelný například v severní Francii a Španělsku, kde bude pozorovatelná i část úplného zatmění.

Průběh zatmění na našem území (v SEČ)

Začátek polostínové fáze (není pozorovatelná) 6:29

Začátek částečného zatmění 7:32

Západ Měsíce (pro Prahu, na území ČR se čas liší v minutách) 8:04

K pozorování zatmění Měsíce není nezbytný dalekohled. I prostým okem je vidět postup zemského stínu na měsíčním kotouči. Dalekohledem je možno pozorovat, jak se povrchové útvary na Měsíci (např. krátery) noří do zemského stínu. Ideální je kombinace obou druhů pozorování. V době tohoto zatmění však bude už světlo, a tak postup zemského stínu po měsíčním povrchu pozorovatelný nejdříve jako „zašpinění měsíčního okraje“ (v tomto případě bude stín po Měsíci postupovat zleva) bude pozorovatelný spíše dalekohledem a již znatelně hůře nebo vůbec očima.

Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do zemského stínu, který Země vrhá do prostoru. Měsíc se proto musí nacházet na protilehlé straně oblohy než Slunce. Při zatmění je tedy Měsíc vždy v úplňku. Ne při každém úplňku ale nastává zatmění Měsíce. Měsíc většinou zemský stín mine. K tomu, aby zatmění Měsíce nastalo, musí být splněny dvě základní podmínky: kromě toho, že Měsíc musí být v úplňku, musí se ještě nacházet v blízkosti tzv. uzlu své dráhy. Rovina oběhu Měsíce okolo Země je totiž vůči rovině, ve které obíhá Země okolo Slunce skloněna o úhel přibližně 5 stupňů. Tuto rovinu měsíční dráha protíná ve dvou bodech – uzlech. Poloha uzlů se mění ve zhruba 18tileté periodě, nazývané Saros. Na rozdíl od slunečních zatmění, kdy měsíční stín zasáhne jen malou část zemského povrchu a sluneční zatmění je pak pozorovatelné jen z malé části Země, lze měsíční zatmění pozorovat z celé k Měsíci právě přivrácené zemské polokoule, tedy z kteréhokoliv místa na zemském povrchu, které má v době měsíčního zatmění Měsíc právě nad obzorem.

Poslední u nás pozorovatelné zatmění Měsíce nastalo 31. prosince 2009 a bylo částečné. Příští zatmění Měsíce u nás pozorovatelné nastane 15. června 2011. Půjde o úplné měsíční zatmění, při kterém Měsíc projde přímo středem zemského stínu a fáze úplného zatmění tak potrvá velmi dlouho – přes 100 minut.

V roce 2011 budeme moci z území České republiky pozorovat celkem tři zatmění. 4. ledna dojde k částečnému zatmění Slunce. Měsíční zatmění nás čekají 15. června (u nás jako úplné) a 10. prosince (u nás jako částečné).

Více na http://www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni.

 

autor Pavel Suchan


 
 
Nahoru
 
Nahoru