Počítačové i biologické viry mohou brzy téměř splynout, říká provokativní názor. Jak to? V první řadě v lidském těle bude stále více IT systémů, implantáty (nejen kardiostimulátory) a další mašinky schopné bezdrátové komunikace. Tato zařízení pak bude možné infikovat počítačovými viry (nebo jiným malwarem). Prostředím počítačového viru pak bude de facto lidské tělo.
V době, kdy jsme viry schopni syntetizovat uměle ze sekvence nukleové kyselin, může počítačový virus přepsat sekvence v databázi nebo změnit chování sekvenačního/syntetického zařízení. Konec konců nemusí jít jen o narušení syntéz vytvářejících přímo viry, ale i třeba o manipulaci s postupem používaným při přípravě léku.
Zajímavé v této souvislosti je, co mají společného a jak se naopak liší triky, které používají počítačové a biologické viry, aby unikly odhalení/likvidaci. (Jak daleko má smysl v analogiích zacházet? Můžeme třeba chápat proteiny syntetizované podle nukleové kyseliny jako spustitelný výkonný kód vytvořený kompilací z toho zdrojového? To je asi už příliš volná analogie…)
Otázka zní: Máme před sebou reálné paralely a dojde opravdu ke konvergenci, nebo jde spíše o sci-fi? S popsanou provokativní prognózou přišli výzkumníci z bezpečnostní firmy Fortinet.
Podrobnosti Computerworld.cz.