***tisková zpráva Národní knihovny ČR
„Nyní jsme zpřístupnili třicet vzácných rukopisů, barokních grafik, cestopisů a historických map z oblasti střední Evropy,“ říká Irena Maňáková, ředitelka Úseku komunikace Národní knihovny ČR.
Soubor obsahuje např. Kodex vyšehradský, rukopis spojovaný s aktem korunovace prvního českého krále Vratislava, nebo Velislavovu bibli, nejrozsáhlejší středoevropský iluminovaný rukopis z období středověku. Prohlédnout si můžete i vzácně dochovaná, historicky cenná díla, zapsaná do seznamu UNESCO Paměť světa (rukopisy české reformace nebo sbírku barokních univerzitních tezí) a dále historické mapy, iluminované rukopisy, cestopisy či význačná díla hudební.
„Vynikající digitální kopie upravené pro prezentaci v iPadu, iPhonu, iPodu a Androidu poskytují fascinující podívanou na tyto literární skvosty. Za prohlédnutí rozhodně stojí obrazový rukopis Codex pictoricus Mexicanus od českého jezuity Ignáce Tirsche nebo cestopis Relatio cuiusdam missionarii Austriaci catholici de itinere Asoviam et Taganrog,“ prozradil Tomáš Svoboda, ředitel Úseku digitálních fondů a technologií.
Vývoj aplikace provedla ve spolupráci s Národní knihovnou firma Kancelářské stroje s.r.o., která má bohaté zkušenosti s platformou a operačními systémy společnosti Apple. Obě strany měly v úmyslu zprovoznit aplikaci v krátkém čase. „Byla použita agilní metodika vývoje zahrnující průběžnou komunikaci mezi oběma stranami. Celková doba vývoje aplikace byla 4 měsíce,“ dodává Tomáš Svoboda.
Kromě zobrazení historických dokumentů přináší aplikace svým uživatelům také aktuální zprávy z Národní knihovny. Předpokládá se, že na základě zkušeností uživatelů bude probíhat další vývoj a přizpůsobování aplikace.