Australská národní univerzita hlásí objev nejstarší hvězdy.
1,35 m velký automatický dalekohled SkyMapper, který se nachází na Siding Spring Observatory v australském Jižním Walesu si měl na své konto připsat skutečně významný objev.
Pod velmi pěkným a snadno zapamatovatelným názvem SMSS J031300.36-670839.3 (vůbec nechápu, proč ho novináři vynechali) se ukrývá hvězda ve vzdálenosti asi 6 000 světelných let od nás. SMSS J031300.36-670839.3 je podle astronomů členkou druhé generace hvězd.
Úplně první hvězdy ve vesmíru byly složeny výhradně z vodíku a hélia. Jednalo se obří hvězdy o hmotnosti desítek Sluncí, které po pár milionech až desítkách milionů let vybouchly jako supernovy. Při těchto událostech se do vesmíru dostaly prvky těžší než hélium. Vesmír byl od té chvíle pestřejší, neobsahoval jen vodík a hélium ale také další prvky, ze kterých vznikaly hvězdy druhé generace a později také planety.
Vědce zaujalo složení SMSS J031300.36-670839.3, která obsahuje minimum kovů, což naznačuje, že se skutečně jedna o hvězdu druhé generace. Podle autorů hvězda neobsahuje prakticky žádné železo (maximálně o sedm řádů méně než v případě Slunce) ale obsahuje uhlík, i když jen v malém množství. Díky tomu se vědci domnívají, že hvězda vznikla z trosek jediné masivní hvězdy první generace o hmotnosti zhruba 60 Sluncí, která ukončila svůj krátký život jako supernova a nakonec se z ní stala černá díra.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.