Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Nejstarší městská kniha ve střední Evropě

***tisková zpráva společnosti Tempus Libri

Archiv hl. m. Prahy má ve své sbírce rukopisů nejstarší dochovanou městskou knihu ve střední Evropě – Liber Vetustissimus. S ohledem na její výjimečnost a pro její vysokou historickou a významovou hodnotu se představitelé Archivu HMP rozhodli faksimilovat tento unikát. Pro tento nelehký úkol hledali vhodného zhotovitele faksimile a není náhodou, že si vybrali právě společnost Tempus Libri. Jmenovaná společnost se zabývá právě výrobou věrných uměleckých faksimile a ve své historické edici se pyšní tituly jako Velislavova bible, Kniha hodinek knížete Rohana, Bible kutnohorská a další. Tato faksimile s úspěchem obstála jak u odborné, tak u laické veřejnosti.

Památná kniha Starého Města pražského z let 1310-1518, plným názvem Liber vetustissimus statutorum et aliarum rerum memorabilium Veteris Urbis Pragensis, byla zakoupena Staroměstskými roku 1310. Předtím se jí krátce užívalo pro zápisy konsorcia podílníků na ražbě mince, ve staroměstské kanceláři byla však proměněna ve skutečnou městskou úřední knihu. Obsahuje zápisy z let 1310-1518, které jsou psány nejméně šestnácti různými písaři. Řeč je velkou většinou latinská, část zápisů je německá a česká.

Ředitel Archivu hlavního města Prahy, doc. PhDr. Václav Ledvinka, CSc., říká: „ Liber Vetustissimus je jeden z nejvzácnějších skvostů, který máme v našich fondech a sbírkách. A právě proto je – díky svému významu – neustále žádán badateli ke studiu, ale také odborníky, významnými návštěvníky, studenty i dalšími exkurzemi k „ pouhému“ zhlédnutí či nahlédnutí, a především též na r ůzné kratší či delší výstavy – nejen v tuzemsku. Ovšem riziko spojené s častou manipulací a s vystavováním takto ojedinělého exponátu je velmi vysoké. Proto jsme došli k rozhodnutí dát zhotovit věrná faksimile tohoto vzácného rukopisu. Obsahuje důležité statutární dokumenty města, jeho privilegia, rozhodnutí městské rady, finanční záznamy atp. Tato historická a kulturní památka i informace v ní obsažené mají natolik jedinečný význam, že Archiv HMP uvolňuje pouze 7 výtisků z celkového velmi omezeného nákladu faksimile pro možné využití jinými zájemci (mimo oficiální instituce hlavního města). A navíc mám jako ředitel AHMP podmínku – a to znát jména konečných držitel ů těchto výtisků faksimile!“ .

Liber Vetustissimus je papírová kniha o rozměru 37,5×28 cm (zmenšený formát A3). Papír je nejspíše italského původu. Kniha má 297 listů. Vazba je pozdější, zhotovená asi kolem r. 1400 a potažená pergamenovými listy z kancionálu z 1. poloviny 14. století.

V nové době byla opravena a nyní je již bez původního nápisu na hřbetě. Kniha se uzavírá vázáním tkanic. Je psána gotickou polokurzívou a kurzívou užívanou ve 14. a 15. století.

Obsah knihy: Hospodářské záznamy mincovního kolegia z roku 1310; opisy privilegií a listin Starého Města pražského; obecní příjmy a vydání; seznamy městských rad; statuta řemeslnických cechů; zápisy statutů (rozhodnutí) městské rady; zásady vybírání ungeltu; dluhy městské a obecní; zápisy o udělení měšťanského práva; náležitosti k váze obecní a týnské atd.

Faksimile vychází v limitovaném nákladu 22 výtisků, přičemž pro externí zájemce je určeno pouze 7 kusů! Spolu s faksimile bude vydán doprovodný sešit obsahující historii a odborný popis knihy včetně komentáře a pomocného aparátu k jejímu faksimilovému vydání.

 

autor Tomáš Žilinčár, Tempus Libri


 
 
Nahoru
 
Nahoru