Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Osamělost může být nakažlivá

U osamělosti ale přece jen zůstává problém: abyste ji na někoho přenesli, museli byste se s někým stýkat – a tedy nebýt osamělí.

Vědci z University of Chicago, University of California-San Diego a z Harvardu ale přesto dospěli k závěru, že určité povahové rysy, které skončí osamělostí, mohou mít jakoby infekční povahu. Přenos proběhne v poslední fázi, kdy se člověk ještě s někým stýká, až poté se uzavře sám do sebe. Zbývá několik posledních přátel, posléze člověk přijde i o ně. U těchto lidí se ale celý proces s velkou pravděpodobností opakuje.

Určité rozdíly se projevují podle pohlaví,, proces má navíc kladnou zpětnou vazbu. Jak člověk jednou osamí, stane se nedůvěřivý a jen těžko už může navázat nová přátelství.

 

Zdroj a podrobnosti: ScienceDaily

 

Poznámky: Chtělo by se říct – člověk se definitivně uzavře do sebe, až když si vychová svého nástupce :-)).

Před závěrečným propadnutím samotaření je člověk natolik nesnesitelný, až v ostatních vzbudí pochybnost o smysluplnosti jakéhokoliv lidského kontaktu? (Opět míněno s nadsázkou, asi to nefunguje tak, že když nám někdo leze na nervy, začneme se stranit všech lidí…)

Jak se vlastně předává „mem osamělosti“? Třeba v souvislosti s nějakými koníčky, které těžko s někým sdílet?

V článku je osamělost hodnocena jednoznačně negativně, musí to tak být? (Nemohlo by se šířit i jako pozitivní vzor, člověk v poslední fázi vysvětlí, že je šťastný sám a ostatní lidé ho ruší?)

 

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru