Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Pozemské meteority mohou pocházet i z Merkuru

Padající hvězdy nebo odborně meteory mají obvykle původ v materiálu, ze kterého vznikala Sluneční soustava, případně se jedná o pozůstatky po srážkách planetek. Na Zemi se však najdou i meteority, v jejichž rodokmenu bychom nalezli Měsíc nebo Mars.

Původ podobných meteoritů je poměrně jednoduchý. Odněkud z vesmíru kdysi přiletěl meteoroid, narazil do povrchu a vystřelil do kosmického prostoru kousek Měsíce nebo Marsu. Po pár milionech let doputoval meteoroid až na Zemi. Velmi často jsou podobné kousky nacházeny v Antarktidě, kde vyniknou v okolním prostředí. Dalším oblíbeným nalezištěm meteoritů je Maroko.

Právě v jižním Maroku byl vloni nalezen meteorit NWA 7325. Celkem se jednalo o 35 fragmentů o souhrnné hmotnosti 345 kg. Některé kousky doputovaly až do rukou prodejce meteoritů Stefana Ralewa, kterému se zdály podivné. Poslal je proto na univerzitu ve Washingtonu.

Z výsledků vyplývá, že meteorit NWA 7325 obsahuje velmi málo železa ale překvapivě hodně hořčíku, hliníku a silikátů vápníku. Složení je velmi podobné tomu, co končící americká sonda MESSENGER nalezla na povrchu Merkuru.

Poměr silikátů vápníku je sice vyšší než v datech ze sondy, to však může souviset s tím, že meteorit pochází z hlubších částí Merkurovy kůry.

Jestli má meteorit NWA 7325 skutečně původ na Merkuru, naznačí až další výzkumy. Napomohl by samozřejmě i odběr vzorků přímo na Merkuru a jejich doprava na Zemi. S tím se ovšem v dohledné době nepočítá. Konec konců nemáme k dispozici ani vzorky z Marsu.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.

autor Petr Kubala


 
 
Nahoru
 
Nahoru