Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Sídlo Galilea se přestěhovalo do Prahy

tisková zpráva Ministerstva dopravy ČR

Sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém GNSS (GSA) se přesunulo do Prahy. Slavnostní otevření proběhlo 6. září 2012 za účasti klíčových osobností oblasti kosmických aktivit a družicové navigacea řady dalších vážených hostů. Programu i následné tiskové konference se zúčastnili mimo jiné ministr dopravy Pavel Dobeš, místopředseda Evropské komise pro průmysl a podnikání Antonio Tajani, výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides a předsedkyně správní rady GSA Sabine Dannelke.

O přesunu sídla agentury GSA z Bruselu do Prahy rozhodla mezivládní konference členských států EU dne 10. prosince 2010. Následně byla dojednávána hostitelská dohoda mezi Českou republikou a GSA, která vstoupila v platnost dne 9. srpna 2012. „Otevření administrativního sídla evropského navigačního systému Galileo v Praze je důležitou událostí nejen z hlediska prestiže České republiky v rámci Evropské unie, ale také z hlediska pozitivního ekonomického dopadu z činnosti agentury pro Českou republiku,“ řekl ministr dopravy Pavel Dobeš.

„Toto slavnostní otevření představuje novou důležitou kapitolu pro evropský program GNSS,“ dodal Carlo des Dorides, výkonný ředitel GSA a dále řekl, že „otevření sídla v Praze je prvním úspěchem agentury. Dalším úkolem, který před agenturou stojí, je převzetí odpovědnosti za řízení programu EGNOS od ledna 2014 a Galileo od roku 2016.“

Cílem Ministerstva dopravy je využít obrovského ekonomického, strategického i bezpečnostního potenciálu oblasti kosmických aktivit a oblasti aplikací a služeb navázaných na využívání kosmických systémů, zajistit maximální návratnost investic České republiky do této oblasti a posílit technologickou a inovační úroveň českého průmyslu na evropském a globálním trhu.

Přestřižení slavností pásky v novém sídle GSA je dalším krokem, kterým Česká republika potvrdila, že patří mezi státy, které vnímají kosmický sektor jako velkou příležitost pro růst národního hospodářství a jeho konkurenceschopnost. „Pevně věřím, že zapojení ČR do kosmických aktivit přispěje k většímu úspěchu českých subjektů v mezinárodním konkurenčním prostředí,“ doplnil Pavel Dobeš.

Celkovou odpovědnost za řízení a financování programů Galileo a EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) má Evropská komise. Technickou realizací byla pověřena Evropská kosmická agentura (ESA). Podle časového harmonogramu bude v období 2014/2015 k dispozici osmnáct z třiceti plánovaných družic a program Galileo bude schopen poskytovat první tři služby (otevřená služba, veřejná regulovaná služba a služba pátrání a záchrany). Termín plného zprovoznění systému byl stanoven na období 2019/2020, kdy budou k dispozici všechny plánované navigační služby. Mezi další úkoly GSA patří bezpečnost programů a poskytovaných služeb, certifikace systému a otázky spojené a marketingem a komercionalizací.

Doprovodný hudební program na slavnostním otevření sídla agentury GSA v Praze zajistila příhodně skupina Magnetik, za níž stojí hudební vizionáři Moimir Papalescu a Peter Van Krbetz. Ve své futuristické tvorbě se tito umělci, inspirovaní Kraftwerk nebo Neu, klaní vesmírným výletům Gagarina a Armstronga i vizím A. C. Clarka.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru