***tisková zpráva sdružení Cesnet
Závěr testování je jednoznačný: Optická síť CESNET2 je plně připravena na nasazení přenosové technologie 100 Gb/s, kterou poskytují jen nejpokročilejší infrastruktury. Díky pozitivním výsledkům může už letos sdružení CESNET realizovat přechod na 100 Gb/s v jádru sítě CESNET2. Na prestižní odborné konferenci WDM & Next Generation Optical Networking, která právě dnes končí v Monaku, to fóru špičkových odborníků z celého světa oznámil vedoucí oddělení počítačových sítí sdružení CESNET Václav Novák. (Více o konferenci na: http://nextgenerationoptical.com/.)
Technické parametry testů
Přenosy byly uskutečněny mezi směrovači CRS3-4S (Carrier Routing System) od společnosti Cisco Systems prostřednictvím karet, které nabízejí rozhraní PLIM (Physical Layer Interface Module) 100GE DWDM (Dense Wavelength Division Multiplex), 100GE (Gigabit Ethernet) a 10GE. Obě propojená místa pak byla připojena na vícesměrová chassis ONS15454 MSTP (MultiService Transport Platform). Vlivy přenosu se ověřovaly na sousedních optických kanálech o kapacitě 40 Gb/s. Pro ověření průběhu testování se použil generátor a analyzátor provozu 100GE SPT-3U od společnosti Spirent.
Průběh první fáze testu, kterým byla zkouška samotné optické sítě DWDM, prokázal bezchybný přenos optickým kanálem o kapacitě 100 Gb/s bez jakéhokoli nepříznivého ovlivnění sousedního 40Gb/s kanálu. Ve druhé fázi se testovala celá síť CESNET2 a výsledky byly rovněž velmi uspokojivé: Přenos byl bezchybný jak na optické, tak na síťové úrovni. Prototyp modulu PLIM s rozhraními pro 100 Gb/s DWDM pro hlavní směrovač sítě pracoval bez problémů a jeho implementace byla velmi snadná.
Ověření potřebné heterogenity
První testy přenosového systému 100 Gb/s v reálném provozu sítě CESNET2 bez jakéhokoli omezení poskytování běžných i náročných přenosových služeb provedlo sdružení CESNET ve spolupráci se společností Alcatel-Lucent již vloni v srpnu. Cílem důkladného testování produktů pro poskytování přenosových kapacit 100 Gb/s v páteřní síti bylo nejen prověření připravenosti sítě CESNET2 na významný výkonnostní skok na maximální přenosovou rychlost současnosti, ale rovněž vyzkoušení produktů od různých výrobců a ověření jejich vzájemné spolupráce.
Různorodost síťových prvků od více dodavatelů nejen zvyšuje konkurenční prostředí na trhu špičkových síťových zařízení, ale především provozovatele neomezuje při rozvoji jeho sítě a nevystavuje jej závislosti na vývojových plánech jednoho výrobce. Pro optickou síťovou infrastrukturu národní sítě CESNET2 je podpora heterogenity nutnou podmínkou pro dosažení špičkových výkonů sítě a pro její neustálé udržování na čele síťového rozvoje. Provedené testy potvrzují, že obavy provozovatelů ze složitější obsluhy a údržby heterogenního přenosového systému jsou neopodstatněné. CESNET jako předvoj síťového rozvoje je připraven nabídnout podrobné zkušenosti ze zkoušek zájemcům o spolupráci.
Multigigabitová síť CESNET2
Národní síť České republiky pro výzkum a vzdělávání CESNET2 nabízí už řadu let přenosovou kapacitu 10 Gb/s na optické infrastruktuře s využitím vlnového multiplexu, kde několik vlnových délek paralelně podporuje signály o multigigabitové rychlosti, čímž se kapacita každého optického vlákna zmnohonásobuje. Paketová síť umístěná nad fyzickou optickou infrastrukturou běží na protokolu IP. Zároveň se pracuje na hybridizaci sítě, tedy na poskytování vyhrazených optických cest (tzv. lambda služeb) přímo na optické infrastruktuře, aby ještě lépe vyhověla nejvyšším požadavkům uživatelů na rychlost a odezvu náročných přenosů.
Samotná optická infrastruktura CESNET2 je postavena na pronajatých optických vláknech a optickém přenosovém systému Cisco ONS 15454 s topologií MSTP pro zvýšení spolehlivosti a úspornosti bez transpondérů. Síť má 24 uzlů DWDM a využívá technologii multiplexorů ROADM (Reconfigurable Optical Add/Drop Multiplexor) laditelných až pro osmdesát souběžných optických kanálů s odstupem 50 GHz. Jádro páteřní sítě tvoří nejvýkonnější páteřní směrovače Cisco CRS-1/16 a CRS-3/16 s rozhraními 10 Gigabit Ethernet a OC768 pro přenos IP paketů po DWDM. Typicky se v páteřní síti dosahuje přenosové kapacity 10-40 Gb/s, ale vzhledem ke stále se zvyšujícímu objemu provozu je modernizace jádra sítě na 100 Gb/s nezbytná.
Poděkování partnerům
Úspěšné testy by nemohly proběhnout bez spolupráce hned několika firem. Sdružení CESNET děkuje především společnosti Cisco Systems za možnost realizovat testování a za zapůjčení karet PLIM 100GE DWDM i dalších potřebných zařízení. Poděkování náleží také společnosti Intercom Systems za spolupráci při přípravě i vlastním testování a firmě TR Instruments za zapůjčení platformy Spirent.