V posledních letech jste jistě hned několikrát narazili na zjištění, co všechno s člověkem dokáže provést toxoplasma. Jde o jeden z ukázkových příkladů, jak parazité manipulují chování svého hostitele. Ne vždy se nám chce připustit, jak i naše tzv. duševní vlastnosti a chování závisejí na něčem, co nemáme pod kontrolou. U mravenců lezoucích na vrcholek stébla, […]
V posledních letech jste jistě hned několikrát narazili na zjištění, co všechno s člověkem dokáže provést toxoplasma. Jde o jeden z ukázkových příkladů, jak parazité manipulují chování svého hostitele. Ne vždy se nám chce připustit, jak i naše tzv. duševní vlastnosti a chování závisejí na něčem, co nemáme pod kontrolou. U mravenců lezoucích na vrcholek stébla, kteří jsou zmanipulováni k tomu, aby je něco sezoblo, podobný problém nemáme, princip je ovšem podobný.
Takže – víte, jak souvisí chov kočky a úmrtnost při dopravních nehodách? Ale nejen to…
Ostatně, studium toxoplasmy bylo jedním z výzkumů prováděných u nás, jejichž výsledky se pravidelně objevovaly i na zahraničních serverech.
Nyní vychází kniha, která vliv toxoplasmy na člověka mapuje systematicky:
Jaroslav Flegr: Pozor, Toxo!, Academia 2011
Anotace vydavatele
Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., v knize Pozor ,Toxo! Tajná učebnice praktické metodologie vědy popisuje historii objevů týkajících se vlivu parazita Toxoplasma na lidskou psychiku, chování a dokonce i vzhled. Doživotní a zatím nevyléčitelná nákaza tímto parazitem postihuje zhruba třetinu obyvatel Česka, v některých zemích Evropy a zejména v Jižní Americe je však nakažena více než polovina obyvatelstva. Dvě dekády výzkumu, prováděného především na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale také na špičkových amerických a britských pracovištích (Stanford, Baltimore, Oxford), ukázaly, že toxoplasma ovlivňuje společenskost, podezřívavost a svědomitost nakažených osob, prodlužuje jejich reakční doby, výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody a u žen ovlivňuje pravděpodobnost narození potomka mužského pohlaví. Nejnovější výzkumy rovněž ukazují, že toxoplasmóza může být zodpovědná také za vznik schizofrenie a možná i Parkinsonovy choroby. Jaroslav Flegr ve své nové knize zúročil své zkušenosti s popularizací vědy i své více než dvacetileté zkušenosti z přednášení praktické metodologie vědy pro posluchače biologie na pražské přírodovědecké fakultě.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.