„ Mottem letošního ročníku je „ Věda pro život“, protože život nám předkládá mnoho otázek a věda umožňuje nacházet na otázky odpověď. Jsme rádi, že odpovědi na své otázky hledají desetitisíce návštěvníků festivalu právě zde,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš.
Festival je určen široké veřejnosti, primárně však studentům středních škol, kterým festival umožní nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a dozvědět se více o světu vědy. Vědečtí pracovníci AV ČR připravují širokou nabídku exkurzí , přednášek , vědeckých kaváren , seminářů a filmových dokumentů , ve kterých představují svou práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přibližují návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. Uvedeno bude i 25 výstav , které představují vědu také v plné své barevnosti a pestrosti.
V rámci Mezinárodního roku chemie uvádí Týden vědy a techniky program s chemií související s podtitulem Chemie mezi námi , aby zdůraznil, jak nezbytná chemie pro náš život je.
Jedenáctý ročník festivalu nabízí 300 akcí po celé ČR – poprvé v historii v každém krajském městě. Na festivalu se podílí všechny ústavy Akademie věd ČR a více než 40 partnerských organizací. Festival se rozšiřuje i za hranice České republiky a současně uvádí přednášky zahraničních vědců u nás.
Přes 40 přednášek bude streamováno a po on-line přenosu bude záznam uložen v archivu. Je možné se tedy k nim kdykoli vrátit a využít je ve výuce.
Pro studenty je připravena řada soutěží , ať již literární ve spolupráci s časopisem 21. století, fotografická ve spolupráci s Národním technickým muzeem, audiovizuální ve spolupráci se serverem Technet.cz nebo znalostní ve spolupráci s časopisem Týden. Český Rozhlas Leonardo připravil vědomostní kvíz.
Mezi nejatraktivnější části programu festivalu patří Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR . Již tradičně otevírají své dveře také vybrané elektrárny a informační centra energetické Skupiny ČEZ, a. s., některé také nabízejí návštěvu provozu.
Téměř 200 přednášek jsme pro přehlednost rozdělili na témata chemie, biologie, medicína, fyzika, matematika, historie, životní prostředí, svět vědy, digitální technologie aj.
Nabídku přednášek doplňují také přednášky našich partnerů, které uvádíme níže.
V rámci festivalu uvádíme mimořádně názorné a velmi poutavě a přístupně natočené dokumentární filmy, které přinášejí fascinující obraz nejnovějších možností přírodních, humanitních a společenských věd. Kino Světozor promítne dokument SUBMISE o 100 000 chemikáliích, které používáme nebo dokument Vítejte v Nanosvětě o vědecko-technické revoluci, která může hluboce změnit budoucnost našeho každodenního života v mnoha oblastech.
Nejnázornější částí programu festivalu Týden vědy a techniky je 25 výstav.
OTTO WICHTERLE – český vědec a vynálezce je výstava věnovaná životu a dílu jednoho z nejvýznamnějších českých vědců. Na poli vědy a techniky i v oblasti společenské se profesor Wichterle stal významnou postavou našeho národa, postavou, která mnohé ovlivnila a získala si věhlas a uznání i v zahraničí. V letošním roce si připomínáme 50. výročí jeho vynálezu způsobu výroby měkkých kontaktních čoček odstředivým litím a zároveň rok 2013 bude rokem nedožitých stých narozenin pana profesora.
U příležitosti 400letého výročí odchodu vlivného šlechtického rodu Rožmberků z dějinné scény uvádí Knihovna Akademie věd ČR, v. v. i., výstavu Rožmberská knihovna: Mýty a fakta…
A časopis Týden uvede svou fotografickou výstavu Padesát zastavení času .