Uhlíkové nanotrubičky mohou fungovat i jako termoelektrický materiál

Aktuality |

Nové termoelektrické materiály slibují zlevnění celé technologie, která by se pak mohla snad začít uplatňovat i ve světě běžné elektroniky. Výzkumníci přišli s pružným materiálem na bázi polymerů a uhlíkových nanotrubiček. Základní aplikací má být možnost „oživit“ ještě na chvíli vybitý nouzový telefon a dokázat uskutečnit nouzové volání. Mobil vybavený na části povrchu teroelektrickým materiálem […]




Nové termoelektrické materiály slibují zlevnění celé technologie, která by se pak mohla snad začít uplatňovat i ve světě běžné elektroniky. Výzkumníci přišli s pružným materiálem na bázi polymerů a uhlíkových nanotrubiček.

Základní aplikací má být možnost „oživit“ ještě na chvíli vybitý nouzový telefon a dokázat uskutečnit nouzové volání. Mobil vybavený na části povrchu teroelektrickým materiálem by šlo zahřívat pod šaty, dotekem prstu nebo se na něj dokonce posadit. Termoelektrický jev by mohl stačit i pro provoz permanentní nenáročné elektroniky, jako jsou třeba implantáty; tím by odpadla nutnost měnit u nich baterii.

Vědci uvádějí, že odpadní teplo vytvářejí ve velkém třeba motory automobilů, i zde by se cenově dostupné termoelektrické materiály rozhodně hodily (ovšem na rozdíl od dotyku prstu bude muset jít o materiály, které budou funkční i při relativně vysoké teplotě).

Uhlíkové nanotrubičky v popularitě v poslední doběsice  zaostávají za grafenem (to platí i pro další nadějnou formu uhlíku, fullereny), zřejmě ale ještě neřekly poslední slovo…

Podrobnosti: Computerworld.cz











Komentáře

28.07.2014, 00:37

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.