Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Včely asi decimovala virová infekce, mobily ani pesticidy za to nemůžou

May Berenbaumová z University of Illinois v Urbana-Champaign analyzovala genetické rozdíly mezi včelstvy, které byly chorobou postiženy, a zbytkem (starší genetická data). Ukázalo se, že mezi oběma skupinami existují rozdíly v asi 65 genech a v genetickém materiálu, který zřejmě vnesly viry typu picorna (jedná se o RNA viry, picornaviry způsobují např. u člověka hepatitidu A). Ať už genetická odchylka způsobila náchylnost k virové infekci nebo její část byla viry vyvolána, zde je podle všeho hlavní příčina problému, který v USA zredukoval počet včel medonosných asi o třetinu.

Možná, že virová infekce způsobila i zvýšenou citlivost včel k nějakému dalšímu faktoru, který včely jinak snášejí dobře. Ať tak či onak, primární příčinou CCD podle studie nejsou ani bakteriální infekce, ani pesticidy (o mobilních telefonech jako možných vinících se už zdroj vůbec nezmiňuje, to zřejmě byla jen klasická městská legenda).

Analyzovaná data byla získána v USA. Nyní lze provést analýzu i v jiných zemích a možná zkusit i preventivní monitoring včelstev, aby se zjistilo, jak moc jsou do budoucna ohrožené.

 

Zdroj: New Scientist

 

Viz také: Hrozba úbytku včel je spíše mýtus. Zde se polemizuje s obavami z toho, že by úbytek včel mohl vyvolat potravinovou krizi.

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru